|

Nowości w Narodowej Loterii Paragonowej i akcji “Weź paragon”

ekran-do-us_wez-paragon-2016_1920x1080_Każdy, kto w ostatnim kwartale 2016 r. zarejestruje paragon fiskalny od taksówkarza na stronie Narodowej Loterii Paragonowej, będzie mieć szansę na wygranie Opla Insignii. Natomiast od stycznia do marca 2017 r. nagrodę specjalną będzie można wygrać w zamian za paragon za tankowanie na stacjach paliw. Dzięki przedłużeniu loterii o 6 miesięcy premiowane jest branie i wydawanie dowodów zakupu w kolejnych dwóch popularnych branżach.

Nowymi branżami premiowanymi w Narodowej Loterii Paragonowej będą „działalność taksówek osobowych” (IV kw. 2016 r.) oraz „sprzedaż detaliczna paliw do pojazdów silnikowych na stacjach paliw” (I kw. 2017 r.). To wynik przedłużenia naszej akcji edukacyjnej o pół roku, do 31 marca 2017 r.

Równocześnie ze zmianą branż premiowanych w Narodowej Loterii Paragonowej pod hasłem „Weź paragon ze sobą” w ramach akcji „Weź paragon” w całym kraju rusza ogólnopolska kampania informacyjna Ministerstwa Finansów mająca uświadomić Polakom z czym wiąże się niewydawanie paragonów fiskalnych na stacjach paliwowych lub pozostawianie ich tam. Kampania prowadzona będzie do listopada 2016 roku.

Ministerstwo Finansów analizując mechanizmy występujące w szarej strefie odnotowuje coraz częstsze sygnały o nadużyciach występujących na stacjach paliw. Jedną z najczęstszych nieprawidłowości jest niewydawanie paragonu fiskalnego nieuważnemu klientowi lub zbieranie nieodebranych przez klienta paragonów fiskalnych. Proceder ten może mieć dalsze konsekwencje polegające na wystawianiu tzw. „pustych” faktur na podstawie niewydanych lub nieodebranych paragonów fiskalnych. Uczestniczą w nim zarejestrowane i legalnie działające podmioty. „Puste” faktury to faktury niedokumentujące rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, mające na celu m.in. zawyżenie kosztów w działalności gospodarczej oraz zwiększenie podatku naliczonego.

By zapobiec takim sytuacjom, wystarczy by każdy tankując zabierał ze sobą otrzymany na stacji paragon. Właśnie na to kampania będzie zwracać największą uwagę.

Ministerstwo apeluje również, by w przypadku, gdy stwierdzimy, że sprzedawca nie wydaje paragonów lub zbiera wystawione i nieodebrane paragony fiskalne, zgłaszać te nieprawidłowości poprzez Krajowy Telefon Interwencyjny Administracji Podatkowej na numer bezpłatnej infolinii: 800 807 007 lub adres e-mail: powiadom_podatki@mf.gov.pl

Tegoroczna odsłona akcji „Weź paragon” organizowana jest przy wsparciu branży paliwowej. Partnerami akcji „Weź paragon ze sobą” są między innymi Polska Izba Paliw Płynnych oraz Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. Do współpracy ministerstwo zaprosiło także Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz Policję.

Podobne wpisy