Mural Adam i Ewa na Nowym Rynku

8 lat temu na mapie Leszna pojawił się kolejny mural. Malowidło Adam i Ewa powstało na budynku przy zbiegu Nowego Rynku oraz ulicy Jana Matejki w Lesznie.


Odwiedź nasze social media:

Autorem muralu jest Wojciech Kołacz z Wrocławia. Artysta o pseudonimie “Otecki” pracował nad swoim dziełem przez tydzień. Mural Adam i Ewa kosztował Miasto Leszno około 10 tysięcy złotych.

– Sztuką muralu zajmuje się od kilku lat. Czasem jest to forma monumentalnego malarstwa w architekturze czy sgraffito, a czasem drobnych interwencji. Dostałem propozycję stworzenia muralu w Lesznie, na ścianie, gdzie przed laty istniał mural reklamowy. Myślę, że zaproszenie mnie do stworzenia autorskiego malarstwa w tym miejscu wynika ze specyfiki moich prac. Tworząc mural wchodzę w dialog z otoczeniem, traktuję malarstwo jako część architektury, ingeruję w nią z poszanowaniem kolorystyki, formy, faktury – mówił nam tuż przed rozpoczęciem prac artysta.

– Tematyka będzie luźno nawiązywała do Nowego Rynku, miejsca spotkań i handlu. Z tego co mi wiadomo mieszkańcy przywiązani są do tego miejsca. Place na których odbywa się targ stanowią ważne miejsca w miastach, a w zalewie dużych galerii handlowych nie powinniśmy o nich zapominać. Targowiska to miejsca spotkań, panuje na nich luźna atmosfera, sprzedawane są często regionalne produkty. Sam mural to kompozycja przedstawiająca parę w ogrodzie. Motyw może kojarzyć się z Adamem i Ewą, ale w prostocie tego tematu przedstawiam zespolenie człowieka z naturą i afirmację świata. Sama forma będzie organiczna, postacie otoczone przez formy roślinne giną w gąszczu – powiedział “Otecki”.

Zobaczcie jak powstawał mural w 2016 roku:

Czytaj także:

Podobne wpisy