|

Ważne zmiany dla kierowców i rowerzystów

100_3959Jak informowaliśmy wczoraj, od 2 sierpnia na ul. Szkolnej w Lesznie dozwolona jest jazda rowerem w kierunku przeciwnym do ruchu samochodowego. Wiąże się to ze zmianami nie tylko dla rowerzystów, ale także kierowców.

Dzięki powstaniu kontrapasa rowerzyści mogą dojechać bezpośrednio z ul. Chrobrego na Plac Metziga – Na ulicy Szkolnej zastosowano kontrapas, który jest wydzielonym jednokierunkowym pasem ruchu dla rowerów do jazdy w kierunku Placu Metziga. Dla lepszej widoczności i czytelności na kontrapas naniesiono masę w kolorze czerwonym, pokrytą powłoką odblaskową – informuje Patryk Moryson, pracownik odpowiedzialny w Urzędzie Miasta za zmiany rowerowe.

Zmiany w tym rejonie wymagała także organizacja ruchu. Dla użytkowników samochodów najistotniejszą zmianą jest ograniczenie prędkości na ulicy Szkolnej do 30 km/h. Z kolei w rejonie progu zwalniającego tak jak dotychczas dozwolona maksymalna prędkość pojazdów wynosi 20 km/h.

Z kolei na odcinku ulic od Leszczyńskiej do Zielonej z uwagi na szerokość jezdni uniemożliwiającą zastosowanie oddzielnego pasa dla cyklistów wprowadzono tzw. kontraruch. Co to oznacza? – Ulicę oznakowuje się tabliczką „nie dotyczy rowerów” pod znakami D-3 „droga jednokierunkowa” i z przeciwnej strony pod znakiem B-2 „zakaz wjazdu”. Dodatkowo na nawierzchnię jezdni naniesiono tzw. „sierżanty” składające się z symbolu roweru i dwóch krokiewek, które pokazują kierunek i tor ruchu rowerów. Zarówno kontraruch jak i „sierżanty” na polskich drogach są nowym rozwiązaniem, które można stosować od października ubiegłego roku – wyjaśnia Patryk Moryson.

W dniu wczorajszym wielu rowerzystów było nieco zagubionych wprowadzonymi nowościami i korzystało z kontrapasa zarówno poruszając się od ulicy Chrobrego na plac Metziga, jak i w kierunku przeciwnym. Taki zachowanie nie jest prawidłowe – Po kontrapasie można poruszać się tylko w jednym kierunku tj. Placu Metziga, informują o tym zarówno znaki pionowe jak i poziome. W kierunku ul. Chrobrego rowerzysta powinien się poruszać wraz z innymi pojazdami – podkreśla oficer rowerowy Leszna.

Rowerzyści, pamiętajcie, że niezależnie od kierunku, w jakim zmierzacie, zawsze należy poruszać się po swojej prawej krawędzi jezdni.

Podobne wpisy