|

Samorządy wspierają budowę S5

Źródło: leszno.pl
Źródło: leszno.pl

Miasto Leszno, powiat leszczyński oraz gminy Rydzyna i Święciechowa podpisały porozumienie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad – inwestorem drogi ekspresowej S5, na mocy którego samorządy zrzekły się odszkodowań za grunty, a GDDKiA zbuduje na swój koszt 2-kilometrowy dodatkowy zjazd z ekspresówki.

Odcinek, którego dotyczy umowa to łącznik między węzłem Leszno-Południe (usytuowanym za Zaborowem), a obecną drogą krajową nr 5. Jego częścią jest wiadukt nad torami kolejowymi. Łącznik połączy nową drogę ekspresową z szosą rydzyńską, czyli obecną DK nr 5 w okolicach skrzyżowania do Dąbcza.

Omawiany łącznik ma ogromne znaczenie dla Leszna bowiem przebiega tuż przy strefie przemysłowej I.D.E.A. Jego powstanie będzie oznaczać połączenie leszczyńskiej strefy inwestycyjnej z siecią europejskich autostrad. Negocjacje w sprawie jego budowy toczyły się od dawna. Władzom Leszna udało się przekonać inwestora, aby zbudował ten odcinek w ramach budowy całej drogi ekspresowej na swój koszt.

W zamian za takiej rozwiązanie miasto Leszno, powiat leszczyński oraz gminy Rydzyna i Święciechowa zrzekły się odszkodowań za grunty potrzebne do zbudowania tego łącznika.

Podobne wpisy