|

Przegląd tygodnia

newsZapraszamy na cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia w Lesznie.

Poniedziałek, 23 maja

W poniedziałek z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta Leszna w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbył się Przegląd Teatrów. W wydarzeniu udział wzięły trzy leszczyńskie gimnazja: nr 1, 5 i 8. Głównym celem imprezy była promocja sztuki i teatru.

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy współpracy z leszczyńską policją zorganizował wykład otwarty pod nazwą „Bezpieczne Życie Seniora”. Spotkanie odbyło się w leszczyńskim PWSZ.

Leszczyńscy policjanci zatrzymali mężczyznę odpowiedzialnego za brutalne napaści na kobiety w rejonie osiedli Rejtana i Zamenhofa. Sprawca atakował samotnie spacerujące kobiety, a następnie kradł ich torebki. Wpadł podczas planowanego kolejnego rabunku.

Leszno odwiedziła wiceprzewodnicząca partii Ryszarda Petru, posłanka Joanna Schmidt. Spotkanie zostało całkowicie zdominowane przez bieżące sprawy polityczne. W spotkaniu wzięło udział około 30 sympatyków Nowoczesnej.

Wtorek, 24 maja

W Lesznie odbyła się piąta edycja Festiwalu Technologii, która w tym roku zorganizowana została w aż pięciu miejscach: Miejskim Ośrodku Kultury, Galerii Lochy MBP Leszno, Zespole Szkół Elektroniczno – Telekomunikacyjnych, Gimnazjum nr 9 oraz w Wyższej Szkole Humanistycznej w Lesznie. Ideą spotkania było stworzenie możliwości rozwoju wiedzy u dzieci oraz wzbudzenie zainteresowania wszystkich najmłodszych technologią w różnych aspektach życia poprzez zabawy, warsztaty, szkolenia oraz darmowe pokazy.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Lesznie zorganizowała przedstawienie pt. „Kopciuszek” przygotowane przez uczniów. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1 w Lesznie przy Al. Z. Krasińskiegio 2.

Miejska Biblioteka Publiczna im. St. Grochowiaka w Lesznie oraz Oddział IPN w Poznaniu zorganizowały spotkanie z cyklu „Przystanek Historia – Próba zatarcia śladów” – o niszczeniu akt tajnych służb bezpieczeństwa PRL. Spotkanie odbyło się w „Galeria Lochy” w MBP Leszno.

Środa, 25 maja

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się produkcją i sprzedażą tytoniu. Około 20 ton krajanki tytoniu zabezpieczonej podczas realizacji jesiennej sprawy tytoniowej uległo zniszczeniu.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie zorganizowała spotkanie Wiersze z Sabiną Klak Muzycznie. Spotkanie było poświęcone twórczości pani Sabina Klak, która pisze wiersze i jest poetką, która od 2001 r. mieszka w Lesznie.

Stowarzyszenie Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie zorganizowało 8 Piknik Przyjaciół Jedynki. Tradycyjnie w środę przed Bożym Ciałem został zorganizowany wieczór towarzyski starych dobrych znajomych z I LO w Lesznie, których łączą wspomnienia z lat młodości. Spotkanie odbyło się w Restauracji Motel Grant przy ul. Osieckiej 4.

Czwartek, 26 maja

Uroczystości Bożego Ciała w Lesznie. W tym roku procesja Bożego Ciała przeszła z kościoła św. Jana na Plac Metziga, gdzie odprawiona została Msza Święta. Tradycyjnie składano dary przeznaczone na wsparcie jadłodajni Betania, działającej przy kościele Św. Krzyża.

W całej Polsce obchodzono Dzień Matki. Jest to święto obchodzone corocznie jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. W tym dniu matki są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci. To święto ma na celu okazanie matkom miłości oraz podziękowania za trud włożony w wychowanie.

Piątek, 27 maja

Na leszczyńskim lotnisku rozpoczęły się szóste Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie 15-metrowej oraz towarzyszące im Regionalne Zawody Szybowcowe. Zakończenie planowane jest w sobotę 4 czerwca.

Na leszczyńskim dworcu PKP odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy 86. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej skazanych za udział w potyczce z żołnierzami Armii Sowieckiej w tym miejscu w nocy z 27 na 28 maja 1947 roku.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. St. Grochowiaka w Lesznie została otwarta okolicznościowa wystawa poświęcona tragicznym wydarzeniom z nocy 27 na 28 maja 1947 roku pt.: „Gwałt na Wolności„

Sobota, 28 maja

Policja oraz strażacy interweniowali w sobotę na leszczyńskim wiadukcie. Po drugiej stronie barierek stanął pijany mężczyzna. Istniało prawdopodobieństwo, że dojdzie do tragicznego wypadku. Policyjna interwencja zakończyła się sukcesem, leszczynian trafił do szpitala.

18-letni żużlowiec Unii Tarnów Krystian Rempała zmarł w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. W związku ze śmiercią zawodnika odwołano wszystkie zawody żużlowe w Polsce. Zawodnik uległ wypadkowi 22 maja podczas meczu ekstraligowego w Rybniku. Żużlowiec nieprzytomny został przewieziony do szpitala, gdzie przeszedł operację. Jego stan był krytyczny. Lekarze przez kilka dni walczyli o życie młodego sportowca, niestety zawodnik zmarł w wieku zaledwie 18 lat.

Niedziela, 29 maja

Przez dwa dni na leszczyńskim lotnisku trwała wystawa FCI Prestige. Podczas imprezy wybrano także najlepszych Młodych Prezenterów. Na terenie leszczyńskiego lotniska psy wszystkich ras rywalizowały o nagrody oraz tytuł najpiękniejszego psa.

Piłkarze Polonii 1912 Leszno w ostatnim meczu sezonu przed własną publiczności przegrali z Białym Orłem Koźmin Wielkopolski 0:3. Podopieczni trenera Waldemara Jędrusiaka rozgrywki ligowe zakończyli w kiepskim stylu przed własną publicznością. Niedzielny mecz na stadionie lekkoatletycznym był ostatnim domowym spotkaniem.

LKS Szawer Leszno w pierwszej rundzie Drużynowego Pucharu Polski, który odbył się w Świętochłowicach zajął 3 miejsce z dorobkiem 49 punktów. Dla LKS Szaweru Leszno punkty zdobyli: Michał Sassek – 17 (4,3,3,3,4); Patryk Kriger – 15 ( 4,4,1,4,2); Piotr Kupczyk – 7 (3,2,2,-,-); Kamil Naskręt 5 ( 2,2,-1,W) oraz Mateusz Ludwiczak – 5 (2,-,-,3,W).

Podobne wpisy