Odpowiedzą za składanie fałszywych zeznań

Policja w LesznieKomenda Miejska Policji w Lesznie oraz Prokuratura Rejonowa w Lesznie zakończyły śledztwo w sprawie składania fałszywych zeznań. Podejrzanymi w sprawie są trzej młodzi mężczyźni, którzy zeznawali nieprawdę w dochodzeniu prowadzonym przeciwko ich koledze.

W roku 2015 leszczyńska Policja pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Lesznie prowadziła dochodzenie w sprawie uszkodzenia ciała młodego mieszkańca gminy Lipno. Z zawiadomienia wynikało, że pokrzywdzony idąc ulicą w swojej miejscowości został uderzony w twarz przez znanego mu mężczyznę. Po zadanym ciosie pokrzywdzony stracił przytomność i przewrócił się. Doznał złamania żuchwy i trafił do szpitala, gdzie został poddany zabiegowi chirurgicznemu. Obserwatorami zajścia były osoby przebywające w towarzystwie napastnika.

Podczas toczącego się dochodzenia wszyscy mężczyźni byli kilkakrotnie przesłuchiwani w charakterze świadka. Jak wymaga procedura, każdy ze świadków przed przystąpieniem do przesłuchania jest pouczany przez osobę przesłuchującą, w tym przypadku policjanta, o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy.

W trakcie weryfikacji zeznań świadków okazało się, że trzech z nich zeznawało nieprawdę. Byli to 20 i 21-letni mieszkańcy gminy Lipno oraz 22-letni mieszkaniec Leszna. Pierwszych dwóch zataiło prawdę w zakresie swojej obecności w chwili zdarzenia ze sprawcą uszkodzenia ciała. Natomiast 22 -latek dawał mu „alibi” oświadczając, że w chwili pobicia przebywał razem ze sprawcą w jego domu.

Od kwietnia br. prowadzono postępowanie w sprawie składania fałszywych zeznań. Tym sposobem świadkowie w sprawie uszkodzenia ciała stali się podejrzanymi i usłyszeli zarzuty składania fałszywych zeznań. Do Sądu Rejonowego w Lesznie trafił już wniosek prokuratora o wydanie wyroku skazującego wobec podejrzanych.

Źródło: leszno.policja.gov.pl

Podobne wpisy