Leszno w rankingach

urząd miasta leszna

Ratusz w LesznieW XII edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” Leszno jako miasto na prawach powiatu awansowało z 42 na 28 pozycję. Z miast województwa Wielkopolskiego wyższe miejsce zajął jedynie Poznań.

Na najwyższych pozycjach w zestawieniu znajdują się te samorządy, które uzyskują najlepsze wyniki finansowe oraz w zarządzaniu rozwojem gminy lub miasta. Pierwsza trójka zestawienia Rzeczpospolitej to: Gdańsk, Poznań i Gliwice.

Tworzenie rankingu jest dwuetapowe. Najpierw na podstawie danych z Mi­ni­ster­stwa Fi­nan­sów wyłaniane są te samorządy, które dobrze zarządzają swoimi finansami. W drugim etapie brano pod uwagę dane dostarczone przez zakwalifikowane samorządy. Te informowały m.in. o stopie bezrobocia, nakładach na gospodarkę mieszkaniową, czy też liczbie nowych podmiotów gospodarczych działających na terenie miasta.

Ranking Rzeczpospolitej to nie jedyne zestawienie oceniające samorządy. Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało ranking mówiący o zamożności polskich samorządów w minionym roku. Leszno na 48 miast na prawach powiatu plasuje się na 24 pozycji. To spadek o jedno oczko w porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia. Najlepszy wynik w tym rankingu Leszno uzyskało w 2002 roku, wówczas sklasyfikowane było na 8 miejscu.

Podobne wpisy