|

Hiszpanie w Lesznie

majchrzakJutro, 20 lipca, do Leszna przyjedzie kilkuset Hiszpanów. Goście z półwyspu Iberyjskiego będą w Lesznie do sobotniego poranka, kiedy to wyjadą na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa.

Ksiądz dziekan Jan Majchrzak uważa, że przyjazd młodych Hiszpanów będzie świetną okazją do promocji kościoła, ale również naszego miasta – Przybywa do nas duża grupa. Ilu ich będzie tak dokładnie, to policzyć będziemy mogli chyba jak będą odjeżdżać. Tych kilka set młodych osób, które tutaj przybędą, zobaczą nasze życie, miasto, kościoły. Przede wszystkim spotkają się z ludźmi. Na pewno zaniosą te doświadczenia do swoich rodzin, środowiska. Może nie którzy pierwszy raz będą słyszeli o Lesznie. 

Wiceprezydent Piotr Jóźwiak zapewnia, że miasto jest dobrze przygotowane na przyjęcie gości. Dużą pomoc w organizacji wizyty Hiszpanów udzieliło miastu Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które przyznało Leszno dofinansowanie – Myślę, że Hiszpanie, którzy do Leszna przyjadą, wyjadą stąd zadowoleni i będą Leszno dobrze wspominać. Sądzę również, że lepszej okazji i miejsca do promocji miasta nie będziemy mieć. Zapraszamy mieszkańców Leszna do uczestniczenia we wspólnym powitaniu Hiszpanów. Miasto Leszno zawsze słynęło z dużej gościnności i myślę że po raz kolejny także w XXI wieku pokaże, że jest miastem bardzo gościnnym.

Miasto przygotowało dla młodych Hiszpanów wiele atrakcji. Specjalny program wydarzeń przygotowało leszczyńskie MBWA – Dzisiaj o godz. 19:00 w Galerii MBWA przy ul. Leszczyńskich 5 odbędzie się wernisaż wystawy pt. Chrzest Polski w Ilustracjach. Odbędą się warsztaty plastyczne w Leszczyńskim Inkubatorze w strefie inwestycyjnej IDEA. Powstanie także wydawnictwo dwujęzyczne, które towarzyszyć będzie wystawie. Wydawnictwo trafi do wszystkich ambasad i będzie także reklamą miasta Leszna. Dofinansowanie Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest tutaj ogromnym wsparciem, ponieważ tak naprawdę, część tych działań, gdyby nie to dofinansowanie, nie mogło by zaistnieć w tym kształcie tylko w formie znacznie skromniejszej – informuje Marcin Kochowicz, dyrektor MBWA w Lesznie.

W czwartek pielgrzymi obejrzą zawody żużlowe na stadionie im. Alfreda Smoczyka – To sport w Hiszpanii zupełnie nieznany, mamy nadzieję że się im spodoba – mówi ks. Marcin Skowron z parafii św. Mikołaja.

Z kolei w piątek Hiszpanie wezmą udział w grze miejskiej – Nie mogę zdradzać wszystkich szczegółów naszej niespodzianki. Grę przygotowujemy od wielu miesięcy. Mogę tylko poprosić, jeśli mieszkańcy znajdą przy głównych budynkach naklejki, to proszę ich nie odrywać. Są one elementem naszej zabawy. Hiszpanie będą wykonywać różne zadania w całym mieście, z pewnością więc będzie można się na nich natknąć – mówi organizująca grę Joanna Bórkowska.

Na zakończenie wizyty Hiszpanów w Lesznie odbędzie się specjalny koncert na rynku – W piątek będziemy przeżywali koncert, który będzie zwieńczeniem tych dni w Lesznie. Wystąpi zespół działający przy domu kultury w Lipnie, zespół tańców regionalnych z Bukówca. Chcemy także, aby Hiszpanie się zaprezentowali coś swojego, regionalnego, coś co pokaże nam ich samych. Chcemy też wspólnie zatańczyć poloneza na rynku jako typowy polski taniec i chcemy ich tego nauczyć – dodaje ks. Marcin Skowron.

Podobne wpisy