Leszno przyjazne rowerzystom

100_3970W ogólnopolskim konkursie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w kategorii gminy miejskie od 50 do 100 tysięcy mieszkańców Leszno zdobyło certyfikat „Gmina Przyjazna Rowerzystom”.

W nagrodę Leszno będzie mogło bezpłatnie zaprezentować się na stoisku „Rowerem przez Polskę” podczas VII Międzynarodowych Targów Bike-Expo w Kielcach. Konkurs miał na celu spopularyzowanie informacji o gminach, które w swoich działaniach uwzględniają potrzeby rowerzystów i promują aktywny wypoczynek na rowerach, tworzą rowerową infrastrukturę, inicjują lub wspierają organizowanie imprez rowerowych, czy wydają rowerowe mapy i przewodniki.

W konkursie oceniano zadania zrealizowane w 2015 i 2016 roku: inwestycje w infrastrukturę turystyczną (szlaki, drogi dla rowerów, stojaki, punkty naprawy rowerów), promocja w postaci wydanych map, przewodników, aplikacji mobilnych, informacji na stronach gminy i innych portalach, popularyzacja turystyki rowerowej przez organizację cyklicznych imprez dla miłośników dwóch kółek, a także wskazanie konkretnych działań na rzecz mieszkańców i turystów związanych z propagowaniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym rowerzystów.

Leszno może się pochwalić 44 kilometrami tras rowerowych, ponad 1200 miejsc przy stojakach rowerowych (nie wliczając terenów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych). Przez miasto przebiega 10 szlaków rowerowych oraz jeden kulturalny o łącznej długości 56 kilometrów. Wśród innych działań jest wsparcie finansowe z budżetu Miasta Leszna organizacji i stowarzyszeń rowerowych a także szkół w ramach corocznego konkursu „Rowerowy konkurs dla szkół”.

Ponadto leszczyński samorząd inwestuje w infrastrukturę rowerową, edukację cyklistów (wydanie broszury „Rowerem po Lesznie”) oraz ich bezpieczeństwo (wsparcie finansowe Komendy Miejskiej Policji dla zadania bezpłatnego znakowania rowerów). Przyznanie certyfikatu „Gmina przyjazna rowerzystom” miastu Leszno to także zasługa organizatorów imprez i rajdów rowerowych zarówno o zasięgu powiatowym, krajowym jak i międzynarodowym – w 2015 i 2016 roku uczestniczyło w nich łącznie blisko 19 tysięcy osób.

Wręczenie certyfikatów i wyróżnień odbędzie się w dniu 29 września 2016 roku podczas uroczystej gali VII edycji Międzynarodowych Targów Rowerowych Kielce Bike-Expo w Hotelu Binkowski.

Źródło: leszno.pl

 

Podobne wpisy