|

966-2016 Jubileusz Chrztu Polski

100_1145Dziś w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie o godz. 11:00 otwarta została wystawa „966-2016 Jubileusz Chrztu Polski”. Przemowy wstępne wygłosili m.in. Roman Kubica, jeden z pomysłodawców „Obywatelskich Czwartków” oraz dyrektor MBP Andrzej Kuźmiński.

Prelegenci opowiadali o historii przyjęcia przez Mieszka I wiary chrześcijańskiej. Wydarzenie to przypuszczalnie miało miejsce 14 kwietnia 966 roku. Wykład przypominał wszystkim zebranym uczestnikom o roli, jaką odegrało przyjęcie chrztu w życiu wszystkich mieszkańców państwa pierwszych Piastów.

Wystawa poświęcona jubileuszowi chrztu stworzona została całkowicie ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie. Odwiedzający mogą zapoznać się z książkami historycznymi, zdjęciami kaplic, przekazów z kronik Długosza, Gala Anonima, Wincentego Kadłubka, Włóczni św. Maurycego, czy albumami związanymi ze szlakiem piastowskim. Ciekawostką są także ryciny miejsc historycznych takich jak Gniezno, Poznań i Gród Lednicki, który uchodzi za miejsce przyjęcia chrztu przez Mieszka I.

Wystawę można zobaczyć na parterze biblioteki w „Galerii za Regałami” i holu do 4 maja br.

Galeria zdjęć z otwarcia wystawy.

(MAT)

Podobne wpisy