|

Zatrzymani za posiadanie materiałów wybuchowych

źródło: leszno.policja.gov.pl
źródło: leszno.policja.gov.pl

Leszczyńscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o posiadanie substancji wybuchowych. To mieszkańcy gminy Święciechowa w wieku 44 i 50 lat. Niebezpieczne przedmioty posiadali w miejscu swojego zamieszkania.

Dzielnicowi z Święciechowy ustalili, że dwóch mieszkańców ich gminy ma związek z posiadaniem materiałów wybuchowych. 9 września br. wieczorem policjanci w wyniku przeszukania pomieszczeń mieszkalnych 44-letniego mieszkańca gminy Święciechowa znaleźli cztery laski dynamitu oraz zapalniki do inicjowania wybuchu.

Na miejsce znalezienia materiałów wybuchowych zostali skierowani policjanci z grupy minersko – pirotechnicznej, przewodnicy psów z Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu oraz strażacy. W to miejsce przyjechali także funkcjonariusze biorący udział w akcjach o najwyższym stopniu ryzyka, z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Ci ostatni zabezpieczyli znalezione materiały wybuchowe oraz zapalniki. Właściciel posesji został zatrzymany do wyjaśnienia sprawy.

Jeszcze tej samej nocy na poligonie wojskowym w Biedrusku przeprowadzono eksperyment procesowy, w trakcie którego zdetonowano zabezpieczone materiały wybuchowe oraz sprawdzono sprawność zapalników.

Policyjni dochodzeniowcy z Leszna, którym przekazano sprawę ogłosili 44-latkowi zarzut posiadania, bez wymaganego zezwolenia, substancji i przyrządów wybuchowych. Taki sam zarzut usłyszał 50-letni inny mieszkaniec gminy Święciechowa. Jak ustalono mężczyzna znalazł dynamit i zapalniki na terenie posesji swojego nieżyjącego kuzyna, który 30 lat temu odbywał wojskową służbę zastępczą na terenie kopalni.

Podczas innych przeszukań wytypowanych miejsc, w tym również posesji 50-latka oraz jego nieżyjącego kuzyna, nie znaleziono żadnych niebezpiecznych przedmiotów. 12 września br. Prokuratura Rejonowa w Lesznie zastosowała policyjne dozory wobec obojga podejrzanych. Grozi im do 8 lat więzienia.

Podobne wpisy