|

Uroczyste obchody Dnia Bibliotekarza

100_2430Dziś o godz. 11:00 w leszczyńskim ratuszu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Bibliotekarza. Obchodzony 8 maja ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek zainicjowany został przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Wydarzenie to, początkowo skierowane tylko do bibliotekarzy, z czasem stało się powszechnie obchodzonym świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, podczas którego zarówno książnice publiczne jak i uniwersyteckie organizują wiele konferencji, warsztatów i spotkań dla czytelników. W Lesznie MBP zorganizowała spotkanie w ratuszu. Poprowadziła je Ewa Bartkowiak-Nabzdyjak, kierownik działu informacyjno – bibliograficznego biblioteki. W holu ratusza dostępna była wystawa książek nominowanych do Nagrody Liścia Miłorzębu oraz stoisko z książkami wydawnictwa CICER.

Podczas obchodów Dnia Bibliotekarza w ratuszu wręczono kilka nagród. Krzysztof Taciak, przewodniczący Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lesznie, wygłosił przemówienie dotyczące historii nagrody im. Heleny Śmigielskiej oraz przedstawił werdykt jury. Laureatem została Maria Biadalska.

Ogłoszenie werdyktu jury dla Nagrody Liścia Miłorzębu za rok 2015, która wręczana była już po raz 13, odczytała sekretarz redakcji „Panoramy Leszczyńskiej”, Elżbieta Kuśnierek. Za przygotowanie najlepszej broszury lub wydawnictwa w południowo-zachodniej Wielkopolsce w minionym roku jury wyróżniło Kościańską Oficynę Wydawniczą.

Z kolei przyznawana po raz pierwszy Nagroda Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie powędrowała do Nadleśnictwa Włoszakowice za monografię „Dzieje Nadleśnictwa Włoszakowice – 90 lat historii.”

Całość obchodów uświetnił koncert Emilii Ziegler.

Zapraszamy do galerii zdjęć z obchodów Dnia Bibliotekarza.

Podobne wpisy