Galeria MBWA zaprasza na Noc Muzeów

noc muzMiejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie w ramach Nocy Muzeów, a więc w najbliższą sobotę 14 maja, zaprasza wszystkich mieszkańców w swoje progi. Wydarzenie potrwa od godziny 18:00 do północy. Wstęp do galerii jest bezpłatny.

W galerii MBWA przy ulicy Leszczyńskich 5 od godziny 18:00 zwiedzać można wystawę Alicji Jezioreckiej – “Mapy Przypadku”. Dodatkowo podczas Nocy Muzeów wyświetlona zostanie prezentacja multimedialna twórczości artystki. Projekt ten ściśle wynika z zainteresowania Artystki relacjami, jakie zachodzą we wszechświecie. Jeziorecka poprzez tworzenie zawiłych światów spogląda na przypadek z różnych punktów widzenia. Do osiągnięcia zamierzonego celu wykorzystuje papier, blejtramy, ołówki, pisaki, tusz, farby oraz drut. Specjalnie do przestrzeni Galerii MBWA zostały powołane zarówno obrazy 2D jak i przestrzenne obiekty wykonane z drutu lub dratwy.

W godzinach 19.00-20.00 nie lada gratka dla najmłodszych uczestników Nocy Muzeów. Odbędzie się 52 minutowy pokaz: Dobranocka. Teraz przedszkolaki mają głos! Będzie to zestaw 6 najnowszych, najlepszych polskich animacji dla dzieci. Pomysłodawcą i Głównym Organizatorem Festiwalu O!PLA jest Animation Across Borders. W programie pokazu znalazły się następujące projekcie: Żubr Pompik: Duże i małe, Agatka: Agatka i mydło, Przedszkolaki: Na basenie, Pan Toti: Pan Toti i wielkie jajo, Agi Bagi: Zawody w surfowaniu na liściach oraz Pamiętnik Florki 2: Potworny bałagan.

W godzinach 21.30-23.00 coś dla nieco starszych widzów. Pokaz filmów krótkometrażowych nominowanych do Oscara. W świecie filmu nic nie wywołuje tylu emocji, co nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Od momentu ogłoszenia nominacji, do gali rozdania złotych statuetek kinomaniacy z zapałem komentują finałową selekcję. Wybór zawsze jest niezwykle trudny – wszystkie filmy reprezentują najwyższy światowy poziom, ale zwycięzca w każdej kategorii może być tylko jeden. W tym roku Short Waves Festival po raz kolejny prezentuje najnowszą selekcję obrazów nominowanych w kategorii “Najlepszy krótkometrażowy film aktorski” oraz w kategorii “Najlepszy krótkometrażowy film animowany”, poszerzonej o dodatkowe filmy z short listy.
W programie pokazu:

Przez cały wieczór w galerii będzie trwał kiermasz. W jego ofercie: malarstwo, grafika, rysunek, szkło, ceramika, biżuteria, artystyczna, a także szereg wydawnictw w atrakcyjnych cenach.
Do nabycia będzie także specjalna grafika z okazji 40-lecia MBWA w Lesznie autorstwa Pavla Hlavatego.

Z kolei w Galerii w Ratuszu od godz. 18.00 czeka wystawa “POMOSTY – between past and present” – wystawa leszczyńskiego środowiska fotograficznego. Zaprezentowanych zostanie 12 profesjonalnych artystów fotografów związanych z leszczyńskim środowiskiem: Olek Bortel, Andrzej Florkowski, Michał Kałużny, Marek Klimaszewski, Jarosław Klupś, Natalia Kołodziej, Arkadiusz Kulasik, Beata Kulasik, Bogdan Marciniak, Sławomir Skrobała, Szymon Stemplewski, Edyta Wypierowska. Wystawa czynna będzie do 24.00.

W godzinach 18.00-22.00  przed ratuszem odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych Muzyczna Poczta. Inspiracją do przeprowadzenia warsztatów stała się postać i twórczość kompozytora Romana Maciejewskiego. Warsztaty poprowadzi Kama Kuik, która zaprosi uczestników warsztatów do wykonania kartek pocztowych. Będzie możliwość stemplowania ich pamiątkowym stemplem oraz wysłania “w świat” do dowolnie wybranej osoby, instytucji. Kartki będzie można wrzucać do specjalnie przygotowanych skrzynek pocztowych.

Nie lada gratka dla każdego mieszkańca Leszna. Taka okazja nie zdarza się często. w godzinach 20.00-21.00 będzie można wraz z przewodnikiem zwiedzić leszczyński ratusz.

W godz. 21.00 – 22:30 wykład pod tytułem: “Muzyka Współczesna: Jak jej słuchać” wygłosi Cheslav Singh – pianista i pedagog. Celem wykładu jest przedstawienie czterech aspektów łączących muzykę współczesną z otaczającym nas światem. Na podstawie utworów autorstwa Glass’a, Messaien’a, Satie’go i Beethoven’a udowodnimy, że muzyka ta wcale nie musi być nam taka obca. Będzie czego słuchać.

O 22.30 rozpocznie się koncert muzyki Romana Maciejewskiego „Co klasycznego jest w Maciejewskim?” Zaprezentuje się trio smyczkowe w składzie: Marcin Herman – skrzypce, Kinga Waleńska – altówka oraz Małgorzata Ruszniak – wiolonczela. Maciejewski versus Haydn – muzyka na smyczki, dwa tria kompozytorów niby odległych a bardzo sobie bliskich. Koncert poprowadzi i muzyczne powiązania wytłumaczy Ewa Biały prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Z Muzyką do Ludzi. W programie: Joseph Haydn – Trio a-moll, Roman Maciejewski – Trio Matinata.

Do zwiedzenia dostępna będzie także Wieża Ciśnień przy ul. Józefa Poniatowskiego 1. W godzinach 19.00-23.00 dostępna będzie prezentacja fotograficzna Michała Kałużnego pt. „Kawałki nieba w Wieży Ciśnień” oraz przewodnik, który oprowadzi po Wieży Ciśnień.

Podobne wpisy