Uroczysta sesja rady miasta

sesjaDziś o godz. 11:00 w auli PWSZ odbyła się XXI Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Leszna z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski. Obrady swoją obecnością uświetniło wielu polityków, przedstawicieli władz samorządowych, kościelnych oraz mieszkańców miasta.

Na początku obrad odśpiewano hymn państwowy, Bogurodzicę oraz hymn jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

Chrzest Mieszka był najważniejszym wydarzeniem w historii Polski i miał dwa wymiary. Z jednej strony rozpoczęła się chrystianizacja, która trwa po dzień dzisiejszy, a większość Polaków trwa w tej wierze do dzisiaj. Drugi wymiar to wymiar państwowy, bo od tego momentu datujemy powstanie państwa polskiego. Obydwa wymiary splotły się z sobą tak bardzo, że nie wyobrażamy sobie, że Polska może nie być chrześcijańska – podkreślił w swoim przemówieniu przewodniczący rady miasta, Sławomir Szczot.

Wszystkie kluby rady miejskiej zgodziły się na przyjęcie jedynej tego dnia, okolicznościowej uchwały przez aklamację. Treść uchwały odczytała radna Hanna Kotomska.

uchwala

Swoje wystąpienia mieli także Mateusz Rosik – szef biura poselskiego Jana Dziedziczaka, poseł Jan Mosiński oraz ksiądz prałat Jan Stanisławski i ksiądz prałat Jan Majchrzak.

Na zakończenie sesji wykład na temat chrztu Polski i miejsca Polski w łacińskiej Europie wygłosił prof. Aleksander Mikołajczak, prorektor PWSZ.

Podobne wpisy