Pomysły mieszkańców na rewitalizacje

Marcin ŁugawiakWczoraj w leszczyńskim ratuszu odbyło się spotkanie mieszkańców z Marcinem Ługawiakiem, szefem firmy Lider Projekt, która pomaga miastu przygotować program rewitalizacji Leszna. 

Temat rewitalizacji centrum Leszna nie jest nowy. W centrum straszą puste lokale, odrapane budynki i zaniedbane zakątki. Rewitalizacja nie dotyczy jednak tylko problemów związanych z infrastrukturą, ale także gospodarki, spraw społecznych i kulturalnych. W Regionalnym Programie Operacyjnym dla województwa Wielkopolskiego na najbliższe lata przewidziano 80 milionów euro na rewitalizację. Aby sięgnąć po te środki samorząd musi opracować miejski program rewitalizacji.

Prace nam nim trwają już od dłuższego czasu. W pierwszej kolejności opracowany został obszar zdegradowany, który będzie objęty działaniami rewitalizacyjnymi. Znalazły się w nim Śródmieście, Podwale, a także część Nowego Miasta i Leszczynka. Obszar ten stanowi 9 procent powierzchni miasta i mieszka w nim 13,3 tys. osób.

Kolejny etap to przygotowanie konkretnych projektów i zadań, które w tym obszarze mają być zrealizowane. Miasto przygotowało już swoje propozycje, a na wczorajszym spotkaniu mieszkańcy dowiedzieli się, w jaki sposób zgłaszać własne propozycje.

Niebawem na stronie urzędu miasta pojawi się specjalna “fiszka projektowa”, która będzie służyła mieszkańcom do zgłaszania własnych pomysłów na rewitalizację wyznaczonego obszaru. Od chwili jej zamieszczenia mieszkańcy Leszna będą mieli około trzech tygodni na podanie swoich propozycji.

 

Podobne wpisy