|

Leszno Air Picnic

samolotW dniach 18-19 czerwca odbędzie się już X jubileuszowy piknik szybowcowy w Lesznie. W tym roku nie jest to zwykły piknik, a prawdziwe międzynarodowe pokazy lotnicze.

Wielką atrakcją Leszno Air Picnic będzie myśliwiec wielozadaniowy w barwach Tiger Demo Team Poland, czyli F-16 Fighting Falcon z pod poznańskich Krzesin. Tiger Demo Team zaprezentuje się w specjalnym tygrysim ubarwieniu wraz z autorskim programem kapitana Roberta „Bluto” Gałązki.

Zaprezentowane zostaną także dwa legendarne myśliwce z okresu II Wojny Światowej. Pierwszy to amerykański P-51D Mustang, a drugim będzie sowiecki Jak-3. Oba samoloty wykonają program solo oraz lot w parze.

W Lesznie zaprezentują się także grupy akrobacyjne. Zespół Akrobacyjny Orlik z Radomia – dynamiczny program z udziałem siedmiu samolotów. Czesi z The Flying Bulls – to cztery akrobacyjne samoloty XA-42 latające w ekstremalnie ciasnej formacji. Z Wysp Brytyjskich doleci dwóch pilotów z Fire Flies na samolotach Vans. Będą też zespoły szybowcowe (z Polski i z Rumunii) oraz paralotnie.

Leszno Air Picnic jest jedyną imprezą lotniczą w Polsce i w tej części Europy mającą w swim programie niezwykle widowiskowe pokazy nocą. Rozpoczynają się o zmierzchu i są połączeniem pilotażu, gry świateł, dymu, fajerwerków oraz muzyki zsynchronizowanej z manewrami w powietrzu. Organizatorzy zapewniają, że nocą, oprócz paralotniarzy, szybowników i grup pokazowych będzie latać legendarna TS-11 Iskra. Pilotom w trakcie niskich przelotów będą towarzyszyć salwy pirotechniczne wzdłuż pasa startowego, wysokie na 15 metrów i rozlokowane na długości aż 300 metrów. To będzie pierwsza tego typu kompilacja latania i eksplozji naziemnych w Polsce.

Piknik odbędzie się naturalnie na leszczyńskim lotnisku. Początek o godz. 10:00. Wstęp płatny.

Szczegóły na stronie miasta.

Podobne wpisy