||

Konkurs literacki im. Stanisława Grochowiaka

p1010049Dzisiaj o godz. 12:00 w leszczyńskim ratuszu odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie XII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Stanisława Grochowiaka.

Konkurs, który po raz pierwszy odbył się 22 lata temu, zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w Lesznie pod patronatem prezydenta Leszna Łukasza Borowiaka. Wśród obecnych na gali podsumowującej konkurs byli profesor Jacek Łukasiewicz oraz doktor Stanisław Kuźniak, szkoli koledzy Stanisława Grochowiaka.

Na chwilę przed rozpoczęciem uroczystości, młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie zorganizowała happening, podczas którego na rynku odbyło się grupowe recytowanie wierszy patrona konkursu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Stanisław Grochowiak również uczęszczał do I LO.

W jury konkursu zasiedli poeta, prozaik, eseista Sergiusz Sterna-WachowiakMieczysław Orski, redaktor naczelny miesięcznika Odra oraz Janusz Drzewucki, redaktor miesięcznika Twórczość. Konkurs odbywa się co dwa lata. Ogłoszony został w styczniu, miesiącu urodzin patrona, a wyniki ogłaszane są we wrześniu, miesiącu w którym Stanisław Grochowiak zmarł. Prace na konkurs napłynęły z wielu zakątków kraju. Było ich 512. Cztery zostały odrzucone ze względów formalnych. W dziedzinie poezji jury miało do oceny 224 prace, 242 utwory w dziedzinie prozy, a w dziedzinie słuchowiska radiowego 42 prace.

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim organizatorom za to, że po raz kolejny podjęli się trudu organizacji tego konkursu. Gdyby z tworzenia prozy, czy poezji nie było żadnych praktycznych korzyści i tak warto byłoby to robić. Jest to bowiem jedna z niewielu pięknych, bezpiecznych i niewinnych rzeczy, jakie jeszcze są dane człowiekowi – powiedział podczas gali wiceprezydent Piotr Jóźwiak.

Po krótkim wystąpieniu wiceprezydenta przystąpiono do ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. W kategorii dramatu i słuchowiska radiowego III miejsce zajął Bartłomiej Siwiec, II nagrodę otrzymał Krzysztof Prus, a za najlepszy utwór w tej kategorii nagrodzony został Jakub Kiersikowski.

W kategorii prozy wyróżniony został Krzysztof Rejmer oraz Łucja Religa. III miejsce przyznano Łukaszowi Staniszewskiemu, II nagrodę otrzymała Lidia Karbowska, a pierwsze miejsce zdobył Krzysztof Zadros.

Natomiast w kategorii poezji wyróżnienia otrzymali Krzysztof Rejmer, Dorota Ryst oraz Grzegorz Drojewski. III nagrodę otrzymał Piotr Zemanek, II nagrodę Anna Maria Wierzchucka, a za najlepszy utwór I nagrodę i Grand Prix konkursu otrzymał Mariusz Tenerowicz.

Po części oficjalnej nagrodzeni laureaci zaprezentowali krótkie fragmenty swoich utworów, a na zakończenie uroczystości wystąpił zespół Bez Ram.

Podobne wpisy