|

Chrzest Polski w ilustracjach w MBWA

chrzest w ilustracjachMiejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie organizuje wystawę “Chrzest Polski w ilustracjach”. Wernisaż wystawy zaplanowano na  19 lipca br. na godz. 18.00 w Galerii MBWA przy ul. Leszczyńskich 5.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających w terminie od 19 lipca do 28 sierpnia 2016 roku. Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej.

“Chrzest Polski w ilustracjach” jest częścią projektu „Leszno w 1050. rocznicę Chrztu Polski”. Więcej o tym projekcie pisaliśmy tutaj. Wystawa realizowana jest we współpracy z Krasnobrodzkim Domem Kultury.

Autorami ilustracji są wybitni polscy artyści, laureaci wielu nagród, przedstawiciele różnych prądów, kierunków, kilku pokoleń, twórcy i kontynuatorzy znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji”, którzy od ponad trzydziestu lat przyjeżdżają do Krasnobrodu na środowiskowe spotkania twórcze – Ogólnopolskie Plenery i Warsztaty Ilustratorów. Praca twórcza artystów koncentruje się wokół wspólnego tematu, którym w 2015 roku był Chrzest Polski.

Do udziału w projekcie obok ilustratorów zaproszono twórców, którzy uprawiają inne dziedziny sztuki, co zwiększyło możliwości interpretacji i poszerzyło paletę dokonań formalnych. Zestaw prac poszerzono o ilustracje z wcześniejszych edycji warsztatów, w tym o dzieła zmarłego w 2014 r. profesora Janusza Stannego, wybitnego artysty, wychowawcy kilku pokoleń ilustratorów, który przez wiele lat otaczał opieką artystyczną krasnobrodzkie spotkania. W sumie na wystawę składa się blisko 100 prac.

Źródłem wiedzy i inspiracji dla artystów były średniowieczne kroniki, podania i legendy oraz dzieła wybitnych polskich pisarzy, poetów, myślicieli, z których w większości pochodzą teksty zamieszczone pod ilustracjami.

Prace prezentowane na wystawie znajdą się w albumie, do którego wstęp napisał prof. Krzysztof Ożóg z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor książki „966. Chrzest Polski”. Publikacja jest w trakcie przygotowania. Autorem projektu oraz kuratorem realizacji (warsztaty, wystawa, publikacja) jest Maria Grażyna Szpyra.

Podobne wpisy