Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Lesznie

Źródło: leszno24.pl

Źródło: leszno24.pl

Przygotowany został projekt pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Będzie to skrzydło samolotu z wypisanymi wszystkimi nazwiskami osób, które zginęły podczas lotu do Smoleńska.

Pomnik ma stanąć na skwerze u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Jagiellońskiej, a jego budowa ma zostać sfinansowana ze składek. Miasto ma tylko zając się rewitalizacją zieleni i nawierzchni. Kwestia pomnika ofiar katastrofy budzi wiele emocji. Wiele osób wyraża sprzeciw wobec tej inicjatywy. Zaskakujący wydaje się fakt, iż władze miasta w ogóle nie wzięły pod uwagę głosu mieszkańców.

Trudno zrozumieć sytuację, w której prezydent miasta ogłasza konsultacje społeczne np. w sprawie wycinki drzew i budowy ciągu pieszo-rowerowego przy ulicy Grunwaldzkiej, a nie czyni tego w tak istotnej sprawie. Zapraszamy do udziału w sondzie.

Czy chcesz, aby w Lesznie powstał pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej?

View Results

Loading ... Loading ...
 • Jaś

  Po raz kolejny Smoleńsk dzieli zamiast łączyć. Zastanawiam się czy jest to cyniczna zagrywka rządzących czy tylko głupota. Pamięć o zmarłych można kultywować na wiele sposobów. Wbijanie kija w mrowisko w dobie sporu politycznego o Smoleńsk jest niepotrzebne.

  Inna sprawa to słowo „tragedia” zamiast „katastrofa”. To pierwsze pozostawia spore pole do interpretowania. Obawiam się, że inicjatorzy akcji pomnikowej mieli właśnie taki cel.

  • Guru

   W sumie nie ma w tym nic dziwnego. Katastrofa była. Zginęło w niej wiele osób, wśród nich głowa państwa. Naszego. Niezależnie od sympatii. Tak zwyczajnie. Trzeba też oddać, że okoliczności tragedii wyjątkowe. Miejsce, czas, okazja, rozmiar itd. Uczczenie ich pamięci to nic złego. Nawet warto to zrobić, tym bardziej za środki zebrane z darowizn. Trzeba tylko na sytuację popatrzeć z dystansem i chłodną głową.

   • Mokry Kij

    Czyli Twoim zdaniem jeśli zbiorę z darowizn datki na pomnik Lenina to dlaczego nie miałby on stanąć gdzieś w Lesznie? Taki tok rozumowania może usprawiedliwić każdy absurd w przestrzeni publicznej. Ludzie! Tu nie chodzi o to po jakiej stronie konfliktu smoleńskiego jesteśmy. Oddajmy hołd ofiarom nie budząc kontrowersji. Sondy i komentarze na leszczyńskich portalach pokazują jasno, że wiele osób jest wkurzonych na myśl o tym pomniku.

    Nie mam nic przeciwko, żeby każdy entuzjasta pomnika smoleńskiego pierdyknął sobie taki w domu. Jeśli go nie stać, to proponuję kapliczkę.

    • Guru

     Ja nie porównuję. To Ty porównujesz prezydenta Polski do Lenina. Ponieważ Lenin nie był Polakiem, nie był głową tego państwa, ba, jego „działalność” nie służyła naszemu narodowi, to uważam, że stawianie jemu pomnika, to nie jest dobry pomysł. Oczywiście, jeśli chcesz, to możesz sobie taki postawić w ogródku. Zrównywanie Lenina do głowy naszego państwa jakoś naprawdę nie przystoi.

 • DobraZmiana

  Dobrze, że Leszno upamiętni ofiary zamachu na prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W katastrofie poległo wielu wybitnych rodaków i należy im się pamięć. A to, że pomnik powstanie ze zbiórek pieniędzy od mieszkańców to pokazuje, jak wielu leszczynian popiera ten pomysł.

  • Jasne

   Dobra zmiana? Nie sądze. Niby złożą się chentni, ale i tak miasto dolozy do tej inwetycji. Z moich pieniedzy!

 • Pracuś

  Na drogi brakuje, pracy w Lesznie nie ma. No chyba, że za 1300 w obozie, a na pomniki pieniądze są!

 • Amanda

  A czemu ten pomnik stawiaja na takim wygnajewie? Sory, temat jest ważny bo zginęli wybitni ludzie!!! Trzeba to dać na Rynku

  • Rozpustny

   Ta…. i cały samolot pierdyknąć, a nie tylko skrzydło. Proponuję też zamiast „tragedii smoleńskiej” napisać wprost „zamachu smoleńskiego”. Jarek i Antonii będą szczytowali z wrażenia…

 • ZLy Wuja

  E tam. Po co komu taki pomnik? Ona nawet ladny nie jest. Miasto powinno zrobic referendum w tej sprawie. A przynajmniej jakies konsultacje. Co to ma byc? Lud swoje, a wladza swoje? Czy oni mysla, ze my tego nie bedziemy pamietac przy urnach? Oj bedziemy bedziemy! Panie prezydencie – to pana ostatnia kadencja.

 • Paweł

  Nie widzę żadnego uzasadnienia aby taki pomnik był w Lesznie. Bzdurny pomysł.

 • kreska

  A ja się zastanawiam dlaczego tak długo musieliśmy czekać na taką inicjatywę. Przestańcie być tacy nadęci i bezduszni. Oni polegli za naszą Ojczyznę. Nie doszłoby do tej sytuacji gdyby Lech Kaczyński nie był wybitnym politykiem, którego Rosjanie się bali. Ta tragedia dotknęła cały naród więc pomniki powinny powstawać. Łukasz Borowiak powinien jednak pomyśleć o bardziej reprezentacyjnym miejscu. Ja bym proponowała Plac Metziga w miejsce tego paskudnego Bolka, który już się zresztą łamie ze starości.

 • kiki

  Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Lesznie to już przesada! Katastrofa, smierć Tych ludzi straszna sprawa ale co to ma z Lesznem wspólnego. A jak w tym miejscu miał stanąć Pomnik Atlasa to zgody nie było!