Złomiarze przeprowadzili złodziejski rajd

100_0473Działkowcy z Rodzinnego Ogrodu “Leszczynko” w Lesznie przeżyli szok. Nieznani sprawcy skradli z ogromnej ilości ogródków działkowych krany. Złomiarze urządzili swoisty rajd wyłamując krany z prawie 80 ogródków działkowych. Sprawcy tej zuchwałej kradzieży nie zostali ujęci.

O tym przykrym wydarzeniu poinformował nas jeden z działkowców – Zadzwonił do mnie sąsiad z działki obok, abym przyszedł i sprawdził, co się stało. Sam sąsiad, choc rzadko odwiedza ogródki zimą, wybrał się na działki, aby z ciekawości sprawdzić, czy wszystko gra. Kradzieże zimą niestety się zdarzają. Ku jego zdziwieniu nie miał na działce kranu. Rzucił okiem przez płot i u mnie także nie było kranów. Jak się później okazało, nie byliśmy jedynymi ofiarami złomiarzy – opowiada pan Kazimierz.

Wstępne szacunki wskazują, iż krany zginęły na prawie 80 ogródkach działkowych. Oprócz kranów nie odnotowano innych strat – Zdarzało się, że złomiarze łasili się także na wanny, w których zbieramy deszczówkę. Zdarzały się także włamania do altanek. Tym razem ginęły tylko krany. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że złodzieje nie wykręcali kranów, tylko je wyłamywali. Mi wygląda to na użycie jakiegoś ciężkiego młotka. Silne uderzenie, kran odpada i ląduje w torbie – kontynuuje pan Kazimierz. Nie zawiadomiłem policji, bo o sprawie dowiedziałem się kilka dni po kradzieży. Nie wiem, czy ktoś inny tego nie zgłosił Tylko na mojej działce zginęło 6 kranów. Koszty naprawy będę spore, ponieważ oprócz zakupu kranów, w kilku przypadkach trzeba wymienić także śrubunki i rury. Przed wiosną nie ruszam z robotą, bo nie wiadomo, czy ktoś znowu nie pokusi się na kradzież – dodaje.

Zima to okres wzmożonej aktywności złodziei na ogródkach działkowych ze względu na małą liczbę działkowców odwiedzających swoje ogródki. Niestety przed takimi kradzieżami bardzo trudno się zabezpieczyć. Najlepiej wszystkie wartościowe przedmioty zabrać na zimę do domu. Ta zuchwała kradzież pokazuje, że działkowcy w celu ochrony własnego mienia, powinni także wykręcać na zimę krany.

Podobne wpisy