|

Wystawa poświęcona ks. Teodorowi Korczowi

p1030891W piątek w Galerii Lochy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie otwarto wystawę poświęconą księdzu Teodorowi Korczowi.

Na otwarcie wystawy przybyli między innymi sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak oraz prezydent Leszna Łukasz Borowiak.

Ksiądz Teodor Korcz urodził się w 1903 roku w Poznaniu, a święcenia kapłańskie przyjął 1932 roku. 6 października 1941 r. ks. Korcz został aresztowany i wywieziony do Dachau. W obozie koncentracyjnym oznaczono go numerem 28466 i osadzony wraz z innymi księżmi polskimi w bloku 28. Pracował w najcięższych komandach, a dodatkowo poddawany był pseudonaukowym doświadczeniom malarycznym.

Nie załamał się jednak, co więcej – pocieszał innych i zachęcał do wytrwania. Szczególnie troszczył się o chorych i sędziwych kapłanów oraz o nowych więźniów. Jako „mąż wiary i modlitwy” popierał wszelką inicjatywę podejmowaną dla ożywienia i pogłębienia życia religijnego. W izbach odmawiano wspólnie modlitwy wieczorne, odprawiano niedzielną mszę św., urządzano konferencje duchowne, a nawet zorganizowano namiastkę seminarium duchownego dla kleryków.

Za swoją pracę i postawę kapłańską ks. Korcz został uhonorowany wysokimi godnościami kościelnymi. W 1959 r. został mianowany tajnym szambelanem papieża, a w 1977 r. uzyskał godność papieskiego prałata honorowego.

Ks. Korcz w 1950 roku trafił do Leszna, gdzie zajął się administrowaniem parafią św. Mikołaja, która obejmowała wówczas całe Leszno oraz Gronowo, Henrykowo, Maryszewice, Strzyżewice i Zaborowo. Ks. Teodor Korcz zapisał się z tego względu w historii miasta jako ostatni proboszcz całego Leszna. Zmarł 17 października 1981 r. w Poznaniu.

Podobne wpisy