Pomniku Żołnierzy Garnizonu 1Obchody 77. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej odbyły się pod pomnikiem Żołnierzy Garnizonu Leszczyńskiego. Wśród gości uroczystości byli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Jan Dziedziczak.

Obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Lesznie tradycyjnie zorganizowano przy Pomniku Żołnierzy Garnizonu Leszczyńskiego. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz krajowych, samorządowych, kompania honorowa wojska, delegacje organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe oraz młodzież.

Jako pierwszy głos zabrał prezydent miasta Leszna, Łukasz BorowiakMy w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor – rozpoczął prezydent – Świętując dzisiejszą rocznicę Utrwalamy w świadomości potomnych, zwłaszcza ludzi młodych, historię, której nie wolno nam żyjącym zapomnieć. Chwała bohaterom tamtych dni!

– To bardzo ważna data. Data, która na zawsze zmieniła nasz kraj – podkreślił Jan Dziedziczak –  Nasze społeczeństwo docenia pokój i wolność. To jest wielkie zadanie przed nami wszystkimi, aby taki stan utrzymać. Pamiętajmy, nie ma przyszłości bez przeszłości.

Z kolei dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej generał Jarosław Mika zaapelował, aby z historii wyciągnąć wnioski – Obchodzimy dziś 77. rocznicę najstraszniejszej z wojen. Dzień ten wymaga refleksji. To była najbardziej krwawa wojna w historii. II Wojna Światowa została wygrana, ale nie dla tych, którzy walczyli jako pierwsi. Wspólnie z sojusznikami musimy z tych zdarzeń wyciągnąć wnioski. Nigdy więcej wojen!

Po przemówieniach odczytana została decyzja ministra obrony narodowej o nadanych nominacjach na wyższe stopnie wojskowe żołnierzom 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, który stacjonuje w Lesznie oraz Apel Pamięci.

Na zakończenie uroczystości żołnierze oddali salwę honorową, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem.