||

Uroczystości z okazji 77. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Pomniku Żołnierzy Garnizonu 1Obchody 77. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej odbyły się pod pomnikiem Żołnierzy Garnizonu Leszczyńskiego. Wśród gości uroczystości byli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Jan Dziedziczak.

Obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Lesznie tradycyjnie zorganizowano przy Pomniku Żołnierzy Garnizonu Leszczyńskiego. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz krajowych, samorządowych, kompania honorowa wojska, delegacje organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe oraz młodzież.

Jako pierwszy głos zabrał prezydent miasta Leszna, Łukasz BorowiakMy w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor – rozpoczął prezydent – Świętując dzisiejszą rocznicę Utrwalamy w świadomości potomnych, zwłaszcza ludzi młodych, historię, której nie wolno nam żyjącym zapomnieć. Chwała bohaterom tamtych dni!

– To bardzo ważna data. Data, która na zawsze zmieniła nasz kraj – podkreślił Jan Dziedziczak –  Nasze społeczeństwo docenia pokój i wolność. To jest wielkie zadanie przed nami wszystkimi, aby taki stan utrzymać. Pamiętajmy, nie ma przyszłości bez przeszłości.

Z kolei dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej generał Jarosław Mika zaapelował, aby z historii wyciągnąć wnioski – Obchodzimy dziś 77. rocznicę najstraszniejszej z wojen. Dzień ten wymaga refleksji. To była najbardziej krwawa wojna w historii. II Wojna Światowa została wygrana, ale nie dla tych, którzy walczyli jako pierwsi. Wspólnie z sojusznikami musimy z tych zdarzeń wyciągnąć wnioski. Nigdy więcej wojen!

Po przemówieniach odczytana została decyzja ministra obrony narodowej o nadanych nominacjach na wyższe stopnie wojskowe żołnierzom 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, który stacjonuje w Lesznie oraz Apel Pamięci.

Na zakończenie uroczystości żołnierze oddali salwę honorową, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

Podobne wpisy