|

Spotkanie w sprawie przebudowy Kiepury i Dekana

urząd miasta leszna

UM leszno8 czerwca rozpocznie się przebudowa ulic Kiepury i Dekana. Oznacza to wiele utrudnień dla mieszkańców, instytucji i przedsiębiorców. W celu omówienia inwestycji Urządz Miasta zorganizował spotkanie dla zainteresowanych. 

Wczoraj w sali sesyjnej Urzędu Miasta Leszna odbyło się spotkanie z mieszkańcami oraz przedstawicielami firm i instytucji w sprawie przebudowy ulic Kiepury i Dekana. Na spotkaniu pojawiło się około 70 osób. Prowadził je wiceprezydent Adam Mytych oraz przedstawiciel wykonawcy inwestycji, firmy Drogi i Ulice, Wiesław Furmaniak. Koszt całej przebudowy wyniesie 4 miliony 430 tys. złotych.

Inwestycja jest bardzo złożona i obejmować będzie nie tylko wymianę nawierzchni, ale także sieci kanalizacyjnej, wodnej oraz deszczowej. W wyniku modernizacji powstanie 70 dodatkowych miejsc parkingowych, wymienione zostanie także oświetlenie, a w miejscu skrzyżowania ulic powstanie rondo.

Ze względu na kompleksowość inwestycji oraz znajdujący się w pobliżu szpital, remont będzie prowadzony etapami. Będzie ich pięć:

Etap I – od zjazdu z ul. Estkowskiego do stacji paliw,
Etap II – od stacji paliw do wjazdu do Biedronki,
Etap III – od Biedronki do ul. Sygietyńskiego,
Etap IV – ul. Kiepury od Sygietyńskiego do skrzyżowania z Zamenhofa
Etap V – budowa ronda i remont ul. Kiepury do połączenia z Aleją Konstytucji 3 Maja.

Prace ruszyć mają 8 czerwca, a zakończenie inwestycji planowane jest na 31 października. Podczas prac utrudniony będzie dojazd do posesji, a w niektórych przypadkach w ogóle nie będzie takiej możliwości. Mieszkańcy dopytywali o dokładne daty, w których ich posesje będą niedostępne. Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana dziś. Od tego dnia wykonawca ma 7 dni na stworzenie dokładnego harmonogramu prac i dopiero wówczas znane będą dokładne terminy poszczególnych etapów. Na wniosek jednego z mieszkańców Adam Mytych zapewnił, że gdy tylko harmonogram zostanie stworzony, zostanie umieszczony na stronie urzędu miasta.

Jeden z mieszkańców dzielnicy zaproponował rozwiązanie, które odciążyłoby całą dzielnicę, zwłaszcza podczas remontu – Aktualnie na ulicy Sygietyńskiego przejeżdża około 800 samochodów i 60 autobusów, a gdy będzie remont i pozamykane ulice, ruch ten jeszcze się zwiększy. Wystarczyłoby zbudować drogę od ronda Roszarnia do ulicy Szpitalnej i to załatwiłoby sprawę. Staramy się już o to 15 lat. Tak naprawdę wystarczy obniżyć krawężnik i wysypać korę i droga gotowa. Po prostu brakuje dobrej woli ze strony władz miasta – mówił wyraźnie wzburzony mieszkaniec ulicy Sygietyńskiego.

Rozważymy to. Potraktujemy ten wniosek poważnie – odpowiedział Adam Mytych.

Mieszkańcy pytali także, czy lustro zamontowane na ulicy Sygietyńskiego zostanie wymienione podczas remontu, ponieważ aktualnie w ogóle nie spełnia ono swojego zadania. Pracownicy urzędu zapewnili, że zamontowane zostanie nowe, poprawnie działające. Mieszkańców interesowała także sprawa wywozu śmieć w czasie trwania prac – MZO musi się dostosować – odpowiadał wiceprezydent Mytych – Sprawa dla mnie jest oczywista, państwo macie podpisane umowy, płacicie, a więc MZO musi usługę zrealizować.

Gdy tylko powstanie harmonogram prac, na stronie internetowej MZK umieszczony zostanie także nowy rozkład jazdy, uwzględniający remont.

Kolejnym poruszonym tematem był kwesta ograniczenia prędkości. Mieszkańcy skarżyli się na notorycznie przekraczających prędkość kierowców. Zdaniem pracowników urzędu rondo powinno wymusić zmniejszenie prędkości, a jeśli sytuacja się nie poprawi, wówczas będzie trzeba pochylić się nad tematem.

Podobne wpisy