Prezydent Andrzej Duda odwiedził Leszno

100_2147Około godz 17:30 na leszczyński rynek przyjechał prezydent Polski Andrzej Duda. Była to dopiero czwarta wizyta głowy państwa Polskiego w Lesznie. Prezydent gościł w naszym mieście na zaproszenie radnych miasta.

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą zgromadziło na rynku wielu mieszkańców Leszna. Niestety wizyta głowy państwa nie przebiegła w całkowitym spokoju. Na głównym placu miasta zjawili się bowiem nie tylko zwolennicy obecnego prezydenta, ale także jego przeciwnicy. Już podczas oczekiwania na prezydenta wśród zgromadzonych mieszkańców można było usłyszeć pojedyncze kłótnie i wymiany zdań.

Gdy Andrzej Duda pojawił się na płycie rynku przywitała go burza oklasków oraz równie głośne gwizdy przeciwników. Osoby, które nie były zachwycone odwiedzinami głowy państwa w Lesznie, były w zdecydowanej mniejszości i z pewnością zdając sobie sprawę z takiej sytuacji, starannie przygotowały się do spotkania – miały ze sobą transparenty oraz gwizdki. Nieustające wyrazy dezaprobaty z wizyty Andrzeja Dudy spowodowały reakcję sympatyków prezydenta. Doszło to krótkiej przepychanki, podczas której próbowano wyrwać transparenty przeciwnikom wizyty. Sytuacja została jednak szybko rozładowana przez służby porządkowe.

Andrzej Duda wygłosił krótką przemowę do leszczynian. Nawiązał do Powstania Wielkopolskiego i jego znaczenia w historii miasta. Prezydent pochwalił obecne władze miasta za powołanie do życia Teatru Miejskiego – Z radością dowiedziałem się, że Leszno jest tym miastem w Polsce, gdzie powstał pierwszy od 60 lat w całej Polsce publiczny teatr. Miejski Teatr czyli instytucja kultury. Instytucja, która buduje naszą świadomość, świadomość narodową, ale także buduje i kształci młode pokolenie. Dziękuję ogromnie władzom Leszna i władzom województwa za tę decyzję. Wielkopolskość, wasza natura niech ujawnia się właśnie przez takie działania jak to. Nie kolejne wielkie inwestycje handlowe, bo te już są, ale właśnie instytucje kultury. Jest to instytucja, do której trzeba dopłacać, ale której istnienie jest niezwykle ważne.

Prezydent wykazał się także znajomością niektórych statystyk dotyczących Leszna i pochwalił mieszkańców za przedsiębiorczość – 65 tysięcy mieszkańców liczy państwa miasto i jest tu prawie 9 tysięcy zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. To znaczy, że średnio patrząc, prawie co 7 mieszkaniec prowadzi firmę. Cóż więcej można powiedzieć. Takie cechy jak pracowitość, odwaga – które cechują państwa, cechują Wielkopolan. Musze powiedzieć, że podróżując po Polsce, dawno temu, w czasach, kiedy w ogóle nie myślałem, że będę zajmował się polityką, zawsze patrzyłem na Wielkopolskę z podziwem. Dlatego z podziwem, ponieważ wyglądała lepiej niż inne części kraju. I to nie tylko dlatego, że było centralne finansowanie, ale także przez to, że ludzie są tu niezwykle pracowici, że inwestują zarobione pieniądze, że chcą się rozwijać, że chcą także dawać prace innym. (…) Ja wiem, że tutaj w Lesznie było dawniej wiele zakładów pracy, które potem po 89 roku upadło. Wiem, że wielu ludzi straciło pracę, zwłaszcza kobiet. Ale patrząc na to, jak bardzo jesteście państwo przedsiębiorczy i gospodarni, wierzę w to, że jesteśmy w stanie ten potencjał gospodarczy i przemysłowy odtworzyć.

Z tematów lokalnych Andrzej Duda poruszył jeszcze sprawę organizacji swojej wizyty i przeprosił mieszkańców Leszna za utrudnienia w komunikacji oraz wyraził nadzieję, że przy kolejnej okazji, już takich problemów nie będzie. Prezydent podziękował wszystkim obecnym za przybycie i spotkanie, a także złożył podziękowania strażakom za ich ciężką pracę.

GALERIA ZDJĘĆ Z WIZYTY PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY

Podobne wpisy