|

Polskie debiuty ze Studia Munka w MBWA Leszno

Polskie DebiutyMiejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie organizuje Polskie debiuty 2012 ze Studia Munka “30 minut”.

Studio Munka zostało powołane do działania w 2008 roku. Działa w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz jest producentem debiutów filmowych – krótkich oraz długich metraży. Młodzi twórcy, którzy chcą zrealizować swój pierwszy film mogą liczyć w Studiu Munka na wsparcie oraz opiekę nad projektem. Studio Munka prowadzi jeden program dla fabularnych projektów pełnometrażowych oraz trzy programy dla krótkich metraży: ’30 Minut”, “Pierwszy Dokument” i “Młoda Animacja”. Programy są poświęcone odpowiednio fabułom, dokumentom i animacjom.

Poniżej przedstawiamy pełny program spotkania w MBWA Leszno:

Chomik, 30’22”

Pewnej nocy, z wysokiego piętra starej kamienicy wypada chomik o imieniu Przemek. Przemek jest ukochanym pupilkiem pary staruszków – Pani Marii i Pana Wacława. Roztrzęsiona para znajduje Przemka w śmietniku pod oknami. Chomik ma przypięty do ramion spadochron z chusteczki, a na głowę wciśnięty kask z nakrętki od dezodorantu. Oznaki życia są bardzo mizerne. Autorem lotniczego eksperymentu okazuje się wnuczek starszych państwa – dziewięcioletni Krzyś. Jego rodzice zostawili go u dziadków na weekend. To błahe z pozoru zdarzenie wstrząśnie życiem małej społeczności. W kłopoty wplątuje się Weterynarz, Policjant (ojciec Krzysia, syn Marii i Wacława) oraz Bogu ducha winien sprzedawca ze sklepu zoologicznego. Po tym filmie, każdy zada sobie to ważne pytanie: ile wart jest chomik?

Basia z Podlasia, 27’08”

To gorzka komedia obyczajowa o zabarwieniu romantycznym. Holender – Evert, zafascynowany romantycznym wizerunkiem Polek, wykreowanym za sprawą internetu, szuka w Polsce żony. Film w satyryczny sposób pokazuje różnice w postrzeganiu współczesnego świata przez ludzi z zachodu i wschodu Europy. Jednym ze sposobów na znalezienie właściwej kandydatki na żonę jest organizacja castingu. Opowieść o spotkaniu dwóch światów z biegiem czasu zaczyna zawierać coraz większą dawkę absurdu, absurdu którego pełne jest codzienne życie, tylko człowiek nie zawsze go zauważa.

Mika, 29’13”

To przewrotny prequel komedii romantycznej, czyli co się dzieje zanim Ona poznaje Jego. O ile w ogóle do jakiegokolwiek spotkania dojdzie, bo nic w tej historii nie jest oczywiste i nic nie dzieje się zgodnie ze schematem gatunku. Wręcz przeciwnie, każdy zakręt w życiu głównej bohaterki, 30-letniej reporterki, ma nowe, niespodziewane konsekwencje. Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa zwykły przypadek, a co jest świadomym wyborem?

Miejscem spotkania jest Galeria MBWA Leszno przy ul. Leszczyńskich 5. Początek o godz. 18:00. Wstęp wolny.

 

Podobne wpisy