O pechowości liczby trzynaście

piatek13-622x415Znowu mamy trzynastego w piątek. Dzień poniekąd pechowy i za taki jest uważany w wielu krajach. A wszystko za sprawą klątwy wypowiedzianej przez Jacqesa de Molay, ostatniego Wielkiego Mistrza Zakonu Templariuszy, o czym już pisałam.

Dziś chciałabym rozwikłać zagadkę liczby 13. Dlaczego wielu ludzi uważa ją za pechową do tego stopnia, że w niektórych hotelach nie ma trzynastego piętra, lub pokoju nr 13?
Strach przed liczbą trzynaście nosi nazwę z języka greckiego triskadefobia.

Jak podają źródła pechowa trzynastka ma swoje korzenie w mitologii nordyckiej. Według podań na uczcie dwunastu bogów zjawił się niezaproszony Loki, który przekonał boga Hodura – ślepego boga ciemności, aby rzucił strzałą w kierunku Baldura – boga radości i piękna. Dobrze wycelowany grot zabił Baldura , a ziemia okryła się żałobą za sprawą trzynastego boga.

Z bardziej nam znanej historii wiemy, że do Ostatniej Wieczerzy przy stole zasiadło trzynastu mężczyzn (Jezus i jego dwunastu uczniów). Trzynastym członkiem biesiady był Judasz, który zdradził swojego nauczyciela za 13 srebrników. Odtąd wierzono, że jeśli przy stole biesiaduje trzynaście osób, to jedną z nich dosięgnie w najbliższej przyszłości śmierć.

Oczywiście można doszukiwać się w historii wielu faktów potwierdzających tezę o pechowości trzynastki, jak choćby zamach na Jana Pawła II – 13 maja 1981 roku.

Ale czy na pewno trzynastka przynosi pecha? Numerologia wcale nie uważa tej liczby za nieszczęśliwą. Liczba 1 symbolizuje – energię, natomiast 3 – aktywność, a ich suma daje liczbę 4 – czyli stabilną podstawę do działania. I tu następuje mały haczyk – 13 jest narażona na niestabilność, gdy będzie wykorzystana przez złą energię.

Wychodzi na to, że trzynastego dnia miesiąca powinniśmy zaopatrzyć się w pozytywną energię, uśmiech i życzliwość. Wtedy nie straszny będzie nawet piątek trzynastego, który w tym roku powtórzy się również w październiku.
Jolanta Bartoś , Leszno. 12 stycznia 2017