|

„Moralność Pani Dulskiej” w Lesznie

moralność pani dulskiej„Moralność Pani Dulskiej” uroczyście zainauguruje pierwszy sezon artystyczny w nowo powstałym Teatrze Miejskim w Lesznie. Premiera odbędzie się 10 września, a następnego dnia zespół zagra kolejny spektakl dla fanów teatru z całej Polski.

Teatr Miejski w Lesznie to pierwszy od ponad 40 lat teatr publiczny w Polsce. Zapał, pasja, wytrwałość dyrektora Błażeja Baraniaka i władz samorządowych sprawiły, że 65 tysięczne miasto posiada własną scenę artystyczną. Zespół planuje osiem premier do końca sezonu, ta najważniejsza jednak odbędzie się już 10 września.

„Moralność Pani Dulskiej” to najpopularniejsza sztuka Gabrieli Zapolskiej. Doczekała się wielu inscenizacji i ekranizacji, na jej kanwie powstały cztery produkcje filmowe. Przedstawienie w Lesznie wyreżyserował Piotr Grabowski, któremu udało się stworzyć oryginalną interpretację powszechnie znanej historii. Poza komediowym wątkiem o zakłamanej rodzinie, konwenansach i życiu dla innych, widzowie ujrzą skrywane, niemożliwe do spełnienia marzenia bohaterów oraz ich samotność.

Samotność w jej najgorszym wydaniu bo – wśród najbliższych. Dotyka nas, gdy zamykamy się we własnym świecie, tracąc zdolność komunikacji z innymi. Interpretacja ma więc odniesienia do teraźniejszości, w której często uciekamy w wirtualny świat odcinając się od bliskich. Smartfony, tablety pozwalają na funkcjonowanie we własnej, zamkniętej rzeczywistości bez kontaktu i relacji emocjonalnych z innymi ludźmi, nawet tymi najbliższymi. Czy twórcom spektaklu udało się wydobyć mniej oczywiste aspekty znanego utworu, będzie można przekonać się już za kilka dni.

Sztukę zaadaptował i wyreżyserował Piotr Grabowski. Scenografię przygotowała- Aleksandra Szempruch. Kostiumy – Bożena Karska. W roli Dulskiej zobaczymy Halinę Chmielarz, Hesię gra Anna Mrozowska, Zbyszka- Adrian Rux, a w rolę matki chrzestnej wcieliła się Sławomira Łozińska.

Podobne wpisy