Juwenalia w Lesznie rozpoczęte

100_2660Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie zorganizowała Juwenalia. Uroczystość zaczął korowód juwenaliowy, który przeszedł spod Auli Comeniana przy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie pod pomnik J. A. Komeńskiego. Przy pomniku patrona uczelni zaczęła się część oficjalna. Juwenalia obchodzone są jednocześnie z Dniem Patrona PWSZ.

Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia rektora prof. dr hab. Macieja Pietrzaka. Rektor uczelni przypomniał wszystkim w jakim charakterze przybył do Leszna Jan Amos Komeński – Patron uczelni zjawił się tutaj jako uchodźca, a więc osoba która zmuszona jest opuścić rodzinne strony ze względu na prześladowania polityczne czy religijne tak jak było w tym wypadku. Ta decyzja zawsze połączona jest z olbrzymią traumą. Nie pojawił się tutaj jako polityk, turysta czy też biznesmen, tylko zjawił się tutaj jako uchodźca.

Następnie przyszedł czas na wiceprezydenta Piotra Jóźwiaka – Nie może być silnego miasta bez silnej uczelni, a silnej uczelni bez silnych studentów, bez studentów zadowolonych. Dzięki sile uczelni będzie rosła siła miasta – powiedział, po czym przekazał symboliczny klucz do bram miasta przewodniczącemu Parlamentu Studenckiego PWSZ Patrykowi Józefowiczowi.

Na koniec przy PWSZ zorganizowano mały Piknik Studencki z muzyką oraz poczęstunkiem.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

Podobne wpisy