||

Jan Dziedziczak: Każdy z nas jest Ambasadorem Polskości

Jan Dziedziczak25 lipca o godz. 10:00 w biurze poselskim Prawa i Sprawiedliwości odbyła się konferencja prasowa podsumowująca pobyt Hiszpanów w ramach Światowych Dni Młodzieży w Lesznie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznało 104 tysiące złotych miastu Lesznu na organizację pobytu gości z Hiszpanii w ramach Światowych Dni Młodzieży. Pieniądze sfinansowały m.in. zakup koszulek ŚDM, słowniki polsko-hiszpańskie, a także koncert z udziałem mieszkańców oraz gości. Ponadto zorganizowano wystawę z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski oraz grę miejską, która promowała miasto Leszno oraz jego historię.

– Zależało nam na tym, aby goście dobrze wspominali wizytę w Lesznie – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Jan Dziedziczak.

Wiceminister Spraw Zagranicznych podkreślił, że w resorcie są środki na podobne inicjatywy oraz zachęca samorządy, by po nie sięgały. Na działania promocyjne przewidziano ok. 3 milionów złotych rocznie.

– Tylko kilka miast na całą Polskę otrzymało tego typu granty. Pieniądze są, tylko większość samorządów o tym nie wie. Dostawało je tylko kilka zaprzyjaźnionych z poprzednimi władzami miast. Konkurs jest otwarty dla wszystkich, pieniądze są ogólnopolskie, warto żeby miasta naszego regionu w takich konkursach startowały – powiedział wiceminister MSZ.

Natomiast szef leszczyńskiego PiS-u Sławomir Szczot podkreślił, że otrzymanie grantu jest zasługą wiceministra i posła ziemi leszczyńskiej. –Warto mieć swojego człowieka w rządzie – powiedział – gdyby nie pan minister nie wiedzielibyśmy, że jest taki konkurs, ponieważ na co dzień mało kto zagląda na strony MSZ.

Podczas konferencji prasowej zostały zaprezentowane także dwie ogólnopolskie publikacje dla pielgrzymów wydane przez Ministerstwo Spraw zagranicznych. Pierwszą z nich jest Przewodnik po Historii Polski 966-2016. Celem tej publikacji było stworzenie przewodnika po prawdziwej historii Polski i przekazanie go w ręce pielgrzymów odwiedzających nasz kraj. Druga publikacja to Ambasador Polskości.

 Każdy z nas, kto ma kontakt z obcokrajowcami, jest ambasadorem Polskości. Dwie publikacje uzupełniają się, są kompatybilne – dodał Jan Dziedziczak. 

Publikacje są największą inicjatywą dyplomacji publicznej, historycznej w dziejach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wizyta gości z Hiszpanii wypadła bardzo pozytywnie. Była to jedna z wielu propozycji promujących Leszno oraz kraj podczas zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Podobne wpisy