Dzień Babci
Obchody dnia babci świętujemy co roku 21 stycznia. Święto jest stosunkowo młode w Polsce. Jego historia sięga 1964 roku.
Pomysł powstał w redakcji czasopisma „Kobieta i życie”, która zamieściła na swoich łamach życzenia dla babć. Wydawało się, że pomysł był chybiony, ale rok później „Ekspres Poznański” złożył oficjalne życzenia znanej aktorce kina przedwojennego Mieczysławie Ćwiklińskiej.
Wszystko odbyło się w teatrze w Poznaniu, gdzie gwiazda miała gościnny występ w przedstawieniu „Drzewa umierają stojąc”. Aktorka została nagrodzona owacją na stojąco za rolę babci, którą grała w owej sztuce. Tego dnia pani Ćwiklińska obchodziła również swoje 85 urodziny. Po przedstawieniu otrzymała tort z napisem „Dla Babci” oraz ogromny bukiet kwiatów.
Ta historia szybko została nagłośniona i rok później święto było popularyzowane również przez inne redakcje.
Dzień dziadka zaczęto obchodzić dopiero w 1981 roku, czyli 17 lat po pierwszych, jeszcze nieoficjalnych obchodach Dnia babci.
21 stycznia święto obchodzone jest również w Bułgarii i Brazylii. W innych krajach jest to święto ruchome. Na przykład we Francuzi obchodzą je w pierwszą niedzielę marca. Jest to uroczystość związana z „kawą babci” – napojem, który był popularny w latach 50-tych XX wieku w północnej Francji.
W Rosji święto pojawiło się w 2009 roku, jako „Dzień babci i dziadka”, obchodzone 15 października 2009 roku, ale brak jest oficjalnej corocznej daty obchodów.
W USA i Kanadzie obchodzony jest Narodowy Dzień Dziadków (National Grandparents Day). Święto zatwierdzone oficjalnie przez Kongres i prezydenta w 1978 roku, obchodzone jest w pierwszą niedzielę po święcie pracy, które w Ameryce przypada we wrześniu.
Brytyjczycy również świętują Dzień babci. Na wyspach święto jest obchodzone w pierwszą niedzielę października.
Nie zapominajmy o naszych babciach i dziadkach. Co prawda wizerunek seniora zmienił się przez lata. Teraz nie jest to już starsza pani dziergająca na drutach sweterki dla wnuków. Wielu seniorów rozwija swoje pasje w klubach, aktywnie przeżywając każdy dzień.
Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy jak najwięcej radości, dni wypełnionych uśmiechem i dumą z wnuków.
Jolanta Bartoś, Leszno. 21 stycznia 2017 r.