Dąb Bolek w dobrej kondycji
Dzisiaj w sali sesyjnej Urzędu Miasta Leszna o godz. 11:00 odbyło się spotkanie z biologiem Piotrem Redą.
Celem spotkania było pokazanie w jakim stanie znajduje się aktualnie nasz pomnik przyrody przy placu Jana Metziga.
Miasto Leszno zleciło zbadanie kondycji stanu zdrowotnego Dębu Bolek. Ekspertyza dendrologiczna dotycząca pomnika przyrody pokazuje, że drzewo pomimo łamiących się ostatnio konarów znajduje się w dobrej kondycji zdrowotnej jak na swój wiek oraz rozmiary. Drzewo może jeszcze żyć 200-300 lat.
Stwierdzono drobne uszkodzenia od zachodu w szyi korzeniowej, jest to drobne wypróchnienie właśnie w miejscu gdzie kończy się listwa martwicy schodząca do ziemi.
Rany cięć i odłamań zabliźniają się a to oznacza, że drzewo ma dużą siłę witalną, regeneruje rany i radzi sobie z uszkodzeniami. W koronie drzewa jest mało suchych gałęzi. Niektóre konary mają drobne uszkodzenia tzw. odwarstwienia kory. Stare drzewa z czasem w sposób naturalny tracą swoją elastyczność.
Najważniejszym zaleceniem dbającym o zdrowie drzewa jest założenie wiązań elastycznych w koronie oraz podwiązanie tych najdłuższych konarów do góry. Ważnym zaleceniem jest też aby prowadzić regularny monitoring stanu drzewa oraz prowadzić cykliczne obserwacje drzewa.
Warto też co dwa lata przeprowadzać badanie ogólne stanu drzewa, żeby dowiedzieć się np. czy wypróchnienie wewnątrz pnia postępuje czy nie, czy owocniki grzyba zasiedlają drzewo, czy nie zaczynają się wyłamywać nowe konary.
Wyniki badań:
Dąb szypułkowy jest w dobrej kondycji, nie ma na nim grzybów chorobotwórczych oraz owadów żywiących się drewnem. Badanie tomografem wewnątrz pnia wykazało rozkład dalszej części pnia w stopniu nie stanowiącym zagrożenia dla ryzyka złamania się tego drzewa. Potwierdziły to metody badawcze, zintegrowane strategii drzewa oraz potwierdziła to próba obciążeniowa, gdzie drzewo było naciągane oraz sprawdzana była jego reakcja.
Ponadto statyka “Bolka” jest stabilna, nie ma więc ryzyka złamania się czy też wywrócenia się dębu.