Byki powalczą o medal w Rybniku

juniorzy fogo unii lesznoJuniorzy Fogo Unii Leszno powalczą dziś o medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych na torze w Rybniku. 

Leszczyńskie “Byki” wystąpią w składzie: Daniel Kaczmarek, Dominik Kubera oraz Bartosz Smektała. Mistrzowskiego tytułu bronić będą żużlowcy Stali Gorzów. Początek piątkowych zawodów o godz. 17:00.

Przeciwnikami biało-niebieskich będą młodzieżowcy z Rybnika, Częstochowy, Łodzi, Bydgoszczy, Gorzowa Wielkopolskiego oraz Zielonej Góry.

Faworytem zawodów wydają się być gospodarze, którzy u siebie wystąpią w składzie Kacper Woryna oraz Robert Chmiel. Natomiast osłabione do finału przystąpią dwa lubuskie zespoły. Gorzowianie wystąpią bez swojego lidera, najskuteczniejszego zawodnika PGE Speedway Ekstraligi – Bartosza Zmarzlika. Z kolei Falubaz Zielona Góra wystąpi bez Krystiana Pieszczka, który ma dzisiaj wystartować w zaległym meczu Ekstraligi w Tarnowie.

Pierwszy finał MMPPK rozegrano w 1980 roku w Bydgoszczy. Wygrała go miejscowa Polonia. Startowali w nim zawodnicy do 23 lat. Od 1983 roku w finale rywalizowali już zawodnicy do 21 roku życia.

Młodzi zawodnicy Fogo Unii Leszno pierwszy raz sięgnęli po złoto MMPPK dopiero w 1996 roku. Finał imprezy odbył się 20 czerwca na stadionie im. Alfreda Smoczyka w Lesznie. Leszczynianie wystąpili w składzie: Damian Baliński, Robert Mikołajczak oraz Adam Skórnicki. Po raz ostatni leszczyńscy żużlowcy na najwyższym stopniu podium stanęli w roku 2014. Z Tarnowa złoto do Leszna przywieźli: Tobiasz Musielak oraz Piotr Pawlicki, którzy zdobyli po 14 pkt w zawodach.

W 2015 roku “Byki” po biegu dodatkowym zajęły drugie miejsce na torze Stali w Gorzowie Wielkopolskim. Wówczas srebro zapewnił Unii Daniel Kaczmarek, który w wyścigu dodatkowym pokonał zawodnika Falubazu Zielona Góra – Krystiana Pieszczka.

Skład Fogo Unii Leszno jest identyczny jak w poprzednim finale. Młode “Byki” z pewnością powalczą dziś o szóste złoto MMPPK dla leszczyńskiego klubu.

Leszczynianie w klasyfikacji medalowej MMPPK zajmują trzecie miejsce z dziewięcioma medali na koncie: Klub z Leszna dotychczas zdobył pięć złotych (1996;1997; 2005; 2009; 2014), dwa srebrne (2004; 2014) oraz dwa brązowe medale (1986; 2011).

Poniżej przedstawiamy tabelę medalową MMPPK:

tabela MMPPK

Podobne wpisy