||

„Błękitny” dworzec

1Nie tylko wspaniały „Zameczek”, nie tylko potyczka żołnierzy polskich i radzieckich z roku 1947, ale także i „Błękitny” dworzec. W dziejach dworca kolejowego zapisana jest również wizyta Naczelnego Wodza Wojsk Polskich. O tych wydarzeniach przypomina jedna z kilku tablic znajdujących się obecnie wewnątrz leszczyńskiego ratusza, które możemy zobaczyć wybierając się na drugie piętro budynku – do Galerii Sztuki Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych.

Leszno było wówczas miastem głęboko niemieckim, a pierwszą Polską stacją na trasie transportu wojsk Błękitnej Armii było Kąkolewo, gdzie w pierwsze Święto Wielkanocne ludność cywilna i dowództwo Frontu owacyjnie witało generała. O przebiegu trasy możemy się dowiedzieć również w Muzeum Józefa Hallera we Władysławowie.

2

Władze miasta wyrażają zainteresowanie powrotem tablic na elewację ratusza. Podczas trwania kultu patriotów i sporów o upamiętnienie katastrofy Smoleńskiej warto pamiętać o Józefie Hallerze, który zdaje się być godnym podjęcia patronatu nad jednym z kolejnych planowanych w mieście rond, bezimiennych skwerów czy zaułków.

W sąsiedztwie wspomnianej tablicy znajdują się również te przypominające o 300 i 400-setnych urodzinach miasta i z królem Polski Stanisławem Leszczyńskim.

(GOL)

Podobne wpisy