Władysław Piosicki

Władysław Piosicki urodził się 26 maja 1911 roku w Hanowerze, a z rodziną przeniósł się do Leszna w roku 1921. To w Lesznie wstąpił do ZHP, a w harcerstwie aktywnie działał przez całe swoje życie.


Odwiedź nasze social media:

Władysław Piosicki ukończył Seminarium Nauczycielskie, Był żołnierzem biorącym udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Po wojnie wrócił do Polski. Pracował między innymi w Państwowym Domu Dziecka we Wschowie, a później jako nauczyciel plastyki w leszczyńskich szkołach i placówkach kultury. Władysław Piosicki cieszył się wielką sympatią i uznaniem wśród wielu pokoleń uczniów.

Jego prace można było podziwiać na licznych wystawach, w tym na 99. wystawach indywidualnych i kilkuset wystawach zbiorowych. Zapamiętany został przede wszystkim jako malarz, który uwieczniał na swych obrazach widoki Leszna. Ale malarstwo to nie jedyna dziedzina sztuki, którą się zajmował.

Ślady Władysława Piosickiego w Lesznie

17 października 1970 roku odbyła się uroczystość nadania szkole podstawowej nr 7 imienia Obrońców Westerplatte. Nad wejściem głównym do szkoły od strony alei Jana Pawła II znajduje się płaskorzeźba, przedstawiająca scenę walk na Westerplatte. Płaskorzeźbę wykonał pracujący wówczas w tej placówce Władysław Piosicki, w ramach przygotowań do uroczystości nadania szkole imienia.

Co godne podkreślenia, w tamtym czasie żyli jeszcze polscy żołnierze, obrońcy Westerplatte, którzy przyjechali do Leszna na uroczystości i zatwierdzili wcześniej dzieło Władysława Piosickiego.

Inna płaskorzeźba autorstwa Władysława Piosickiego znajduje się w Prywatnej Szkole Podstawowej, która znajduje się przy Alejach Krasińskiego 22.

W grudniu 1990 roku w kościele Św. Antoniego zawisł obraz olejny o wymiarach 190×120 „Chrystus Król Pokoju”, namalowany i ofiarowany przez Władysława Piosickiego. Jest to kopia obrazu 400×200 namalowanego przez Adama Stykę. Oryginał znajduje się w nowym kościele pod takim samym wezwaniem w Warszawie.

Piosicki był też autorem szopki betlejemskiej, którą można było podziwiać w kościele pw. św. Krzyża w Lesznie podczas świąt. Każda postać ubrana była strój regionalny. Szopka po pewnych “perturbacjach” zmieniła jednak właściciela. Podobnie jak kilka innych obrazów, które znajdowały się w kościele pw. Św. Krzyża.

Ślady Władysława Piosickiego można znaleźć jeszcze w kilku innych kościołach i szkołach w Lesznie.

25 kwietnia 2002 rada miasta Leszna nadała Władysławowi Piosickiemu tytuł Zasłużony dla miasta Leszna.

Władysław Piosicki zmarł 13 października 2010 roku w wieku 99 lat.

Czytaj także: