||

Leszno miastem Stanisława?

stanislaw leszczynskiPiła miastem Stanisława (Staszica) dumnie głoszą mieszkańcy grodu nad Gwdą w północnej Wielkopolsce. A czy Leszno jest miastem Stanisława? Zapewne można pomyśleć o zasłużonym Grochowiaku, lecz tym razem mowa o dwukrotnym Królu Polski – Stanisławie Leszczyńskim.

23 lutego wypada 250 rocznica śmierci “Ludwikowego” teścia. Jest to dobry moment, aby zastanowić się, jak Leszno pamięta o władcy.

Imię Stanisława nosi Szkoła Podstawowa nr 13 w Lesznie. Najlepsi uczniowie za osiągnięte wyniki w nauce otrzymują medal z podobizną króla. Natomiast sam Leszczyński spogląda na podopiecznych ze szkolnego holu, gdzie znajduje się jego portret.

Wyższa Szkoła Humanistyczna również oddaje hołd autorowi „Głosu wolnego…” poprzez przyjęcie imienia Księcia Lotaryngii. Zaważyły na tym wartości jakie reprezentował Leszczyński. W szkolnym holu możemy zobaczyć warty uwagi „kącik patrona”.

Trzecią placówką oświatową stało się I Liceum Ogólnokształcące, które przyjęło imię Rodu Leszczyńskich wraz z dewizą „Edukacja, Tolerancja, Mecenat”. Pod hasłem „Leszczyńskie po królewsku”, które nawiązuje do króla, odbywają się majówka rowerowa „ABC”, czy też pokazy zabytkowych pojazdów.

Kolejnym dowodem hołdu jest nazwana imieniem władcy trasa spacerowa miasta „Śladami króla Stanisława Leszczyńskiego”. Podczas jej pokonywania napotykamy najważniejsze zabytki Leszna: Ratusz, Kościół św. Mikołaja czy Synagogę.

Nie tylko trasa spacerowa, ale także rajd konny „Szlakiem Króla Stanisława” przypomina o naszym bohaterze. Szlak możemy pokonać na dwa różne sposoby. Na trasie pierwszego z nich mamy Rydzynę, w której obok ulicy nazwanej imieniem księcia Lotaryngii znajduje się jedyny w Polsce, a trzeci w Europie, pomnik poświęcony królowi. Ów monument, pełen symboliki, staje się czytelną fabułą. Popiersie na wysokim cokole symbolizuje „przelotne” wizyty w miejscowości, natomiast maska i pędzle na postumencie nawiązują do ulubionych zainteresowań opiekuna nauk i sztuk.

Cykliczna impreza „Powrót króla”, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem, jest związana z osobą króla Stanisława. Podczas znakomitej zabawy i uczestnictwa w przedstawieniach, koncertach, grze miejskiej bądź innych wydarzeniach towarzyszących, pamiętajmy o koronowanym mieszkańcu miasta.

Jeśli dodamy do tego zbiory Muzeum Okręgowego w Lesznie (portrety, medal koronacyjny), tablicę z popiersiem wewnątrz ratusza, sesje organizowane w przeszłości przez Leszczyńskie Towarzystwo Kulturalne i fontannę z planowanym wizerunkiem króla na leszczyńskim rynku, która nadal jest „żywą” ideą ( i być może będzie zrealizowana), można stwierdzić iż król obecny jest wśród Nas!

Podobne wpisy