||

77. rocznica agresji ZSRR na Polskę

p1010524Punktualnie o godzinie 10:00 przy Obeliskach Ofiar Katynia i Matek Katyńskich rozpoczęły się uroczystości związane z 77. rocznicą agresji ZSRR na Polskę.

17 września 1939 roku wojska Związku Radzieckiego bez wypowiedzenia wojny dokonały agresji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dla walczącej z Niemcami na zachodzie kraju Polski był to prawdziwy cios w plecy. Cios, który zakończył się długą okupacją – Pakt Ribbentrop-Mołotow, którego efektem był czwarty rozbiór Polski, umożliwił Hitlerowi rozpoczęcie II Wojny Światowej. Jak trafnie zauważył wybitny polski polityk, socjalista, Adam Ciołkosz, gdyby nie ten pakt, w ogóle nie doszłoby do wojny – mówił o przyczynach agresji ZSRR podczas uroczystości prezydent Łukasz Borowiak.

Prezydent przypomniał także słowa, którymi do narodu w dniu agresji zwrócił się prezydent Ignacy Mościcki – Obywatele, gdy armia nasza z bezprzykładnym męstwem zmaga się z przemocą wroga, od pierwszego dnia wojny, aż po dzień dzisiejszy, wytrzymując napór ogromnej przewagi całości niemieckich sił zbrojnych, nasz wschodni sąsiad najechał nasze ziemie, gwałcąc obowiązujące umowy i odwieczne zasady moralności. Stanęliśmy wtedy, nie po raz pierwszy w naszych dziejach w obliczu nawałnicy zalewającej nasz kraj z zachodu i wschodu. Polska, z walki tej, wierzę w to niezłomnie, wyjść musi i wyjdzie zwycięsko.


p1010513

GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI


Pamiętamy, że w obronie kresów wschodnich Rzeczypospolitej daninę krwi złożyli żołnierze mobilizowanych na kresach ośrodków zapasowych leszczyńskich pułków – 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich im. króla Bolesława Chrobrego i 55. Poznańskiego Pułku Piechoty. Stąd dzisiaj spotykamy się w tym symbolicznym miejscu, upamiętniającym zamordowanych na wschodzie. Leszno wie i pamięta, a składając dzisiaj wiązanki i zapalając znicze oddajemy im wieczną cześć  – mówił prezydent.

W imieniu posła ziemi leszczyńskiej Jana Dziedziczaka list odczytał Mateusz Rosik. Wiceminister dziękował za pamięć o tym tragicznym wydarzeniu – Wasze uroczystości są jednym z ważnych elementów polityki pamięci o tym strasznym dniu, o którym nigdy nie zapomnimy. Dlatego dziękuję za to co robicie, za organizację tę rocznicy, za udział w niej i za szanowanie pamięci o tym szczególnym dniu w naszej historii.

Młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Lesznie przygotowała rys historyczny wydarzeń z 17 września 1939 r. Na zakończenie obecne pod obeliskami delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Podobne wpisy