|

Zostań Siłaczem Społecznym

2Ministerstwo Rozwoju prowadzi kampanię „Wyrównujemy szanse” i akcję „Zostań Siłaczem Społecznym”. Za pośrednictwem specjalnego serwisu internetowego resort zachęca Polaków do zgłaszania instytucji opiekujących się osobami potrzebującymi pomocy, zagrożonymi nierównością i wykluczeniem społecznym.

Kampania „Wyrównujemy szanse” promuje fundusze norweskie i EOG, których celem jest m.in. zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych między krajami i regionami w Europie. Kampania ma także uwrażliwić Polaków na problemy osób potrzebujących. Jej idea bazuje na postaci Siłacza Społecznego, który pomaga osobom zagrożonym nierównością oraz wykluczeniem. W kampanię zaangażował się prawdziwy polski siłacz – wielokrotny medalista mistrzostw świata, Europy i Igrzysk Olimpijskich w rzucie dyskiem, Piotr Małachowski.

Fundusze norweskie i EOG to dodatkowa oprócz środków z UE forma wsparcia dla Polski. To, co je wyróżnia spośród innych form finansowania, to usytuowanie człowieka w centrum działań. Poprzez kampanię „Wyrównujemy szanse” chcielibyśmy pokazać jak wiele projektów przeciwdziałających wykluczeniu udało się zrealizować dzięki tym funduszom, a także zachęcić do prospołecznych działań – mówi wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

Istotą kampanii „Wyrównujemy szanse” jest rozpoznanie prawdziwych potrzeb i wsparcie wybranych instytucji z funduszy norweskich. Za pośrednictwem specjalnego serwisu internetowego – www.silaczespoleczni.org, każdy może zgłosić instytucję ze swojego regionu, która jego zdaniem potrzebuje pomocy. Jak to działa? Należy wybrać rodzaj wsparcia (podarunku), jakiego dana instytucja potrzebuje, wskazać ją jako kandydata, uzasadnić dlaczego właśnie ona wymaga pomocy i wysłać zgłoszenie. Następnie komisja zweryfikuje informacje, oceni i przyzna adekwatne wsparcie rzeczowe.

Lista wszystkich instytucji, które można zgłaszać znajduje się w Regulaminie na stronie internetowej kampanii. Przykładowi beneficjenci to: domy starców, hospicja, domy samotnej matki, domy matki i dziecka, przedszkola, szkoły, jednostki opiekuńczo-wychowawcze czy domy dziecka.

Czy znacie państwo placówkę w Lesznie, która potrzebuje wsparcia? Zajrzyjcie na stronę www.silaczespoleczni.org i zgłoście leszczyńskie organizacje, które dzięki uzyskaniu wsparcia, będą mogły pomagać innym.

Podobne wpisy