Zmarł Edouard Dolecki

Nie żyje Edouard Dolecki, Honorowy Obywatela Miasta Leszna, zasłużony dla współpracy miasta Leszna z francuskim miastem Montluçon. Miał 81 lat.


Odwiedź nasze social media:

Edouard Dolecki urodził się w 1943 roku, w Villefranche d’Allier we Francji. Był potomkiem Polaków, którzy osiedlili się we Francji jeszcze przed wojną.

Był Prezesem Komitetu Zarządzającego Stowarzyszenia Francja-Polska w Domérat i Przewodniczącym Stowarzyszenia Przyjaźni Francusko-Polskiej w Montluçon. Był bardzo oddany koordynacji współpracy Francji z Polską, szczególnie miast partnerskich Montluçon i Leszna. Pierwsza wymiana z Lesznem z jego udziałem miała miejsce w 1984 roku. W 2000 roku nawiązano współpracę partnerską między Montluçon a Lesznem, a oficjalne podpisanie umowy partnerskiej miast nastąpiło w 2004 roku. Edouard Dolecki organizował liczne wymiany i wizyty, w tym dla studentów, sportowców i artystów, oraz współpracował z lokalnymi firmami z Leszna – informuje Lucyna Gbiorczyk z Urzędu Miasta Leszna.

Edouard Dolecki został odznaczony m.in. Medalem Za Zasługi Miasta Domérat w 1997 roku, a także Srebrnym Krzyżem Zasługi. Rada Miejska Leszna przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta w 2021 roku. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 12 lipca 2024 r. w Montluçon.

Czytaj także:

Podobne wpisy