Wycinka na Rejtana

W okresie od 23 do 26 lipca br. na zlecenie Urzędu Miasta Leszna, Miejski Zakład Zieleni będzie przeprowadzał wycinkę drzew suchych i zamierających zagrażających bezpieczeństwu na terenie zalesionym przy ul. Rejtana.


Odwiedź nasze social media:

Na osiedlu Rejtana (nr działki: 12/54, 12/56, 12/117, 12/120, 12/123, ark. m. 125) zinwentaryzowano łącznie 909 drzew. Większość z nich, bo aż 96%, stanowią sosny zwyczajne. Pozostałe gatunki to: czeremcha amerykańska (3%), robinia akacjowa (0,4%), brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy i klon zwyczajny.

Na podstawie przeprowadzonych badań dendrologicznych wytypowano do wycinki 42 drzewa. Szczegółowy raport z inwentaryzacji jest dostępny na stronie internetowej miasta.

Główne powody wycinki, oprócz oczywistych względów bezpieczeństwa, to poprawa warunków dla pozostałych drzew rosnących na wspomnianym terenie. Usunięcie tych suchych i chorych jest niezbędne, aby zapewnić lepsze warunki dla zdrowych drzew, niezastosowanie działań pielęgnacyjnych doprowadziłoby do ich znaczącego osłabienia.

Z raportu dowiadujemy się także o pewnej ciekawostce. Otóż w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 13 stwierdzono występowanie piestrzenicy kasztanowatej. Grzyby te pojawiają się wiosną, od marca-kwietnia do końca maja. Są brązowe, jaśniejsze i ciemniejsze, pofałdowane podobnie do mózgu, sporych rozmiarów. Rosną w drzewostanach sosnowych, często na zrębach i uprawach. Jest to grzyb silnie trujący.

Powoduje on statystycznie najwięcej zatruć, zaraz po muchomorze sromotnikowym i olszówce. Zawiera substancję toksyczną (gyromitrynę), powodującą uszkodzenia narządów wewnętrznych (gł. nerek i wątroby). Często bywa mylony ze smardzem. Stanowisko wspomnianego gatunku znajduje się w drzewostanie od strony Szkoły Podstawowej nr 13. Stwierdzono łącznie kilkadziesiąt osobników grzyba.

Z raportu dowiadujemy się także, że teren na którym prowadzona jest wycinka nie nadaje się na park miejski, a takie zagospodarowanie tych działek rozważał Urząd Miasta.

Jak czytamy w raporcie: “Z uwagi na warunki w jakich wzrastały drzewa w długim okresie, ich pokrój, smukłość i zbyt silne zagęszczenie, teren objęty ekspertyzą ma niewielką wartość do przeznaczenia na park miejski z uwagi na konieczność zachowania bezpieczeństwa dla jego uczestników po wybudowaniu infrastruktury.

Wykonanie infrastruktury i ścieżek, będzie wiązało się z koniecznością usunięcia części drzew i uszkodzeniem płytkich systemów korzeniowych drzew sąsiednich. Usunięcie nawet kilku drzew obok siebie, spowoduje lukę w zwarciu koron i doprowadzi do realnego zagrożenia wyłamania się i zachwiania statyki drzew sąsiednich, co również widoczne jest teraz i wymaga podjęcia pilnych działań w kierunku poprawy bezpieczeństwa dla osób przebywających w zadrzewieniu.

Ponadto drzewa w tym fragmencie zadrzewienia nie posiadają wykształconego pokroju soliterów, a jedynie pokrój drzewostanu gospodarczego o bardzo wysoko osadzonych koronach. W związku z powyższym, planowanie cięć musi być poprzedzone rzetelną analizą i kwalifikacją drzew przez specjalistę.

Aktualnie zalecane jest niezwłoczne usunięcie drzew suchych i zamierających, zagrażających bezpieczeństwu osób przebywających na przedmiotowym terenie.”

Czytaj także: