Wieś Boszkowo

Mówiąc o Boszkowie większość z nas ma na myśli miejsce nad Jeziorem Dominickim. Wieś Boszkowo jest zdecydowanie mniej popularna. Warto jednak tu zajrzeć.


Odwiedź nasze social media:

Boszkowo – wieś

Boszkowo to miejscowość o średniowiecznym rodowodzie, której początki sięgają co najmniej końca XIV wieku. Po raz pierwszy pojawia się w dokumentach z 1394 roku pod nazwami Boszcowo i Poszcowo, a w kolejnych latach odnotowano również formy Boschcowo, Boschowo, Sboscowo, Boskowo oraz Bosskowo.

Własność i pierwsze wzmianki

Wieś należała do wielkopolskiej szlachty, a jej nazwa dała początek rodowi Boszkowskich. W późniejszych latach dobra te przeszły na własność rodu Opalińskich. W 1434 roku Boszkowo znajdowało się w powiecie kościańskim w obrębie Korony Królestwa Polskiego, a w 1563 roku przynależało do parafii Świętopietrze w pobliżu Przemętu.

Spory i transakcje majątkowe

Pierwsza odnotowana sprawa sądowa związana z Boszkowem miała miejsce w 1394 roku. Dotyczyła konfliktu między miejscowymi dziedzicami a Małgorzatą Popowską i Małgorzatą Sikorzyńską. W 1399 roku w dokumentach sądowych pojawił się Wojciech z Boszkowa, oskarżony wspólnie z Otą herbu Trach z Bukowca Małego o napad na drodze publicznej. W latach 1404–1427 właścicielem części wsi był Janusz Boszkowski herbu Trach, brat Wojciecha. W 1418 roku Janusz wygrał proces o granice ziem pomiędzy Boszkowem, Kołami i Grotnikami.

W 1469 roku Dominik Boszkowski przekazał swojej żonie Małgorzacie posag oraz wiano w postaci połowy majątku w Boszkowie, jeziora Luchowo, młyna, folwarku i inwentarza. Po jego śmierci, wdowa Marta Boszkowska sprzedała te dobra chorążemu poznańskiemu Piotrowi Opalińskiemu za 60 grzywien. W 1491 roku Tomasz Boszkowski zapisał żonie Małgorzacie posag na połowie swoich udziałów w wiosce.

Działalność gospodarcza

Podatki pobierane od mieszkańców wsi są dobrze udokumentowane. W 1563 roku odnotowano pobór podatkowy od dwóch łanów ziemi Wojciecha Boszkowskiego. W 1566 roku obejmował on także dwa łany upraw własnych oraz 5 zagrodników. Z kolei w 1580 roku podatek obejmował 7 zagrodników oraz najemnego robotnika, zwanego ratajem.

Okres zaborów

W wyniku II rozbioru Polski w 1793 roku Boszkowo znalazło się pod panowaniem Prus, podobnie jak cała Wielkopolska. W czasach Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815–1848) miejscowość była jedną z większych w pruskim powiecie kościańskim, należąc do okręgu śmigielskiego. W tamtym okresie wieś wchodziła w skład majątku Machcin, będącego własnością rodziny Micary.

Według spisu z 1837 roku w Boszkowie mieszkało 124 mieszkańców, którzy zamieszkiwali 13 domostw.

Bogata historia Boszkowa ukazuje rozwój typowej wielkopolskiej wsi na przestrzeni wieków, uwikłanej w spory graniczne, zmiany własności oraz koleje losu pod różnymi rządami. Dziś stanowi świadectwo średniowiecznego dziedzictwa regionu.

Czytaj teraz: