WATCH DOCS w Małym Kinie

Leszno ponownie stanie się miejscem ważnych rozmów o prawach człowieka. Od 5 do 8 maja w Teatrze Miejskim odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS.
Odwiedź nasze social media:
Prawa Człowieka w Filmie – wydarzenie, które łączy siłę dokumentu z tematami, które poruszają i nie pozwalają pozostać obojętnym.
To już druga edycja tego wyjątkowego festiwalu w naszym mieście. Organizatorem głównym jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka, a leszczyńską odsłonę współorganizują Fundacja Małe Kino oraz Teatr Miejski w Lesznie.
Wstęp na wszystkie pokazy i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny!
W programie m.in. poruszające dokumenty o prawach kobiet, konsekwencjach zmian klimatycznych, inwigilacji czy wojnie w Ukrainie. Pokazom towarzyszyć będą panele dyskusyjne oraz spotkania z gośćmi – w tym z Władysławem Zadorinem, obrońcą legendarnej Wyspy Wężowej.
Program festiwalu:
Poniedziałek, 5.05 – „Zrób sobie DOC’s Day”
Start o 17:00 – przegląd krótkich, mocnych dokumentów z Polski i Wielkiej Brytanii, zakończony pokazem filmu o aferze Pegasusa.
Wtorek, 6.05 – Prawa kobiet
18:00 – „Nie jesteś sama”
19:25 – panel dyskusyjny „Nie będziesz szła sama”
Porozmawiamy o kondycji praw kobiet w Polsce, ograniczeniach, ale i sile zmiany, która rodzi się z solidarności i odwagi.
Gościnie i goście panelu:
•Karolina Domagalska – reporterka, aktywistka, reżyserka filmu
•lek. med. Piotr Klimczak – ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego, Leszno
•lek. med. Weronika Goryniak – ginekolożka
Środa, 7.05 – Kryzys klimatyczny
18:00 – „Deszczu nie będzie”
19:40 – Panel: „Można panikować”
Goście panelu:
• Szymon Bujalski – dziennikarz, twórca profilu „Dziennikarz dla klimatu”
• dr inż. Kamil Janiak – wykładowca Politechniki Wrocławskiej, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju
• Ziemowit Iwanejko – aktywista klimatyczny, lider poznańskiej grupy „Ostatnie Pokolenie”, działacz na rzecz klimatu stosujący formy obywatelskiego nieposłuszeństwa
Czwartek, 8.05 – Wojna i opór
18:00 – „Przechwycone”
19:40 – Spotkanie z Władysławem Zadorinem
19:40 – Spotkanie z Władysławem Zadorinem
Wyjątkowym gościem wieczoru będzie Władysław Zadorin, jeden z ukraińskich żołnierzy broniących Wyspy Węży – symbolicznego punktu oporu na Morzu Czarnym. To właśnie tam padły słynne słowa:
„Русский военный корабль, иди на хуй!”,
które stały się symbolem nieugiętej postawy Ukrainy wobec agresji.
Władysław Zadorin to obrońca Wyspy Węży, który spędził 679 dni w niewoli, gdzie przeszedł przez brutalne tortury, upokorzenia i codzienną walkę o przetrwanie. Jego historia jest świadectwem niezłomnej odwagi i wytrwałości w obliczu niewyobrażalnych cierpień. Władysław podzieli się osobistym świadectwem z pierwszej linii frontu – opowie nie tylko o tym, co wydarzyło się na Wyspie, ale też o codzienności żołnierzy, brutalnych warunkach niewoli i ludzkim wymiarze walki o wolność.
Festiwal odbywa się dzięki wsparciu m.in. Miasta Stołecznego Warszawy, Ambasady Królestwa Niderlandów oraz Open Society Foundations.