Szykują się zmiany w leszczyńskiej oświacie

Źródło: leszno.pl
Źródło: leszno.pl

Władze miasta w oparciu o raport o stanie oświaty w Lesznie, przedstawiony w styczniu tego roku, planują zmiany, które mają dać miastu wymierne oszczędności. Wiceprezydent Piotr Jóźwiak zaznacza, że nie wszystkie koszty można ciąć, ponieważ nie może ucierpieć jakość kształcenia.

Wydatki z budżetu miasta na szkoły i przedszkola w Lesznie pochłaniają blisko połowę miejskiej kasy. Koszty oświatowe z roku na rok rosną – W roku 2010 na oświatę wydaliśmy 119 milionów, a w roku 2015 – 147 milionów – mówi Krystian Maćkowiak, przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miejskiej. W roku 2010 subwencja na oświatę z budżetu państwa  pokrywała 68 procent wydatków na edukację w Lesznie, a w roku 2015 – 60 procent.

We wtorek na Komisji Edukacji wiceprezydent Piotr Jóźwiak przedstawił pierwszą część Programu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Leszczyńskiej Edukacji „Mądra Edukacja”. Druga część zostanie przygotowana na posiedzenie komisji 7 lipca. Wiąże się to z projektem reform w oświacie, który 27 czerwca przedstawi minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Choć szczegóły projektu nie są znane, to od dawna mówi się o planach likwidacji gimnazjów przez rząd PiS. Wiceprezydent tłumaczy, że bez znajomości założeń rządowych trudno jest już teraz planować zmiany w leszczyńskiej oświacie. Na dziś `Mądra Edukacja” to przede wszystkim zmiany dotyczącą szkół ponadgimnazjalnych. W I LO ma powstać klasa klasyczna, w której nauczana ma być łacina oraz greka. Połączenie II LO i Dwujęzycznego Gimnazjum nr 4 w Zespół Szkół nr 2 ma sprawić, że szkoła awansuje do pierwszej setki rankingu szkół miesięcznika Perspektywy. Choć trzeba zaznaczyć, że II LO w pierwszej setce już było, przed dwoma laty. Rozwiązanie to ma także przynieść oszczędności – rocznie około 200.000 zł. Z kolei w III LO utworzona zostanie klasa policyjna.

Zmiany nie ominą także Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. Zawodnicy z klubów sportowych, którzy do tej pory korzystali z zajęć organizowanych przez MOS będą trenować w klubach, pod okiem trenerów zatrudnionych przez kluby, a nie przez MOS na Kartę Nauczyciela. Takie rozwiązanie ma przynieść oszczędności rzędu 210.000 zł rocznie. Sporo miejsca wiceprezydent w swoim programie poświęcił także szkołom zawodowym. Do końca roku 2016 planuje się utworzenie leszczyńskiego klastra szkolnictwa zawodowego. W planach jest połączenie Zespołu Szkół Technicznych z Centrum Kształcenia Praktycznego. W wyniku fuzji powstanie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Źródło: leszno.pl