Rok Henryka Sienkiewicza

20160601_105959Decyzją senatu rok 2016 nazwany został rokiem Henryka Sienkiewicza. W Lesznie nowelista jest liderem w miejskim nazewnictwie ulic.

Czternaście z nich, na leszczyńskim Gronowie, nosi imię postaci (wierzę, że żadnej nie pominąłem) stworzonych przez noblistę. Kilka innych także nawiązuje do postaci z dzieł pisarza. Te nie należą do osób fikcyjnych, jak w przypadku choćby Wiśniowieckiego, gdzie autor przedstawił ów osobę w znacznie jaśniejszym świetle aniżeli robią to historiografowie.

Mamy – rzecz jasna – ulicę pisarza na Leszczynku. W tym przypadku nawet antyczny liczman ze swym przybornikiem, patykiem i nożykiem, nie miałby problemu ze wskazaniem triumfatora w liczbowym imiennictwie ulic. Dla przykładu w Zielonej Górze we fotelu lidera zasiada Juliusz Słowacki, którego postacie patronują dziewiętnastu ulicom.

Sienkiewicz jest także patronem Szkoły Podstawowej nr 5, a w szkolnym holu znajduje się tablica pamiątkowa, odsłonięta 5 maja 1993 r. przez przyjaciela rodziny pisarza wraz z ówczesnym wojewodą leszczyńskim. Korytarze wypełniają także „gazetki” dedykowane patronowi. Idąc za przykładem uczniów warto, aby tablice na klatkach mieszkaniowych obok ulotek promocyjnych, choć w małej części wypełniane były takimi oto informacjami.

Warto jeszcze przytoczyć słynny sienkiewiczowski cytat: Kończ waść, wstydu oszczędź! Żyje on dziś swoim życiem i jest używany przeważnie w znaczeniu odwrotnym aniżeli u autora. Ów cytat oznaczał wyrażenie podziwu, obecnie wypowiadany jest w sytuacjach podkreślenia nieudolności przeciwnika.