“Przystanek Historia” w MBP Leszno

źródło: mbpleszno.pl
źródło: mbpleszno.pl

Centrum Edukacyjne IPN w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie organizuje ostatnie spotkanie w tym “sezonie” pt. “Przystanek Historia”.

“Przystanek Historia” jest spotkaniem dyskusyjnym wokół książki Karoliny Bittner pt. „Piosenka w służbie propagandy. Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu 1968–1989” z udziałem autorki i prof. dr hab. Doroty Skotarczak.

Książka jest pionierskim studium przedstawiającym historię Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu w okresie PRL. Autorka, opierając się na różnorodnych źródłach, analizuje rolę festiwalu w propagandzie komunistycznej władzy. Z właściwym dla historyka dystansem, ale także z poczuciem humoru, Karolina Bittner przedstawia absurdalny obraz społeczeństwa polskiego doby PRL, wyłaniający się w interpretowanych przez nią tekstów piosenek. Jednocześnie autorka wyławia utwory oraz przedsięwzięcia muzyczne, które dzięki wartościom artystycznym przetrwały próbę czasu. Dzięki temu otrzymujemy wnikliwą i bezstronną analizę pewnego fragmentu naszej przeszłości.

Spotkanie dyskusyjne odbędzie się we wtorek 14 czerwca 2016 roku. Miejscem spotkania jest “Galeria Lochy” MBP przy ul. B. Chrobrego 3 w Lesznie. Początek o godz. 18:00

Podobne wpisy