|

Policja zabezpieczyła ponad 20 ton nielegalnego tytoniu

źródło: leszno.policja.gov.pl
źródło: leszno.policja.gov.pl

Policja zakończyła śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Lesznie w sprawie produkcji krajanki tytoniu na dużą skalę.

Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 20 ton tytoniu oraz odebrali podejrzanym ich majątek warty 2 miliony złotych. Śledztwo trwało 9 miesięcy i było prowadzone przez policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej.

Policja ustaliła, że związek z przestępczym procederem miało dwóch mieszkańców województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego w wieku 53 i 63 lat. Mężczyźni w kilku miejscach jednocześnie, prowadzili produkcję krajanki tytoniu. Gromadzili ją w starych, opuszczonych halach magazynowych usytuowanych w lesie na terenie województwa lubuskiego. Tam jesienią 2015 roku miała zostać uruchomiona produkcja papierosów i to właśnie tam zgromadzono ponad 17 ton krajanki tytoniu.

W trakcie przeprowadzonych wówczas przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli trzy pełne linie produkcyjne wyposażone w specjalistyczne maszyny oraz ponad 20 ton wyrobów tytoniowych. Ich czarnorynkowa wartość wyniosła około 15 milionów złotych. W maju tego roku na podstawie sądowego postanowienia policjanci dokonali zniszczenia nielegalnego towaru. Odbyło się to w jednym z zakładów utylizacji na terenie Wielkopolski.

W toku śledztwa funkcjonariusze odebrali sprawcom ich majątek warty około 2 milionów złotych poprzez ustanowienie hipoteki przymusowej na wszystkich nieruchomościach jednego z podejrzanych. Dodatkowo sprawcy nielegalnej działalności muszą liczyć się z utratą maszyn oraz urządzeń służących do produkcji krajanki tytoniu. Śledczy ogłosili podejrzanym zarzuty produkcji, przechowywania i przewożenia krajanki tytoniu bez wymaganych znaków akcyzy. Za popełnianie przestępstw naruszających przepisy podejrzanym grozi do 3 lat więzienia.

Podobne wpisy