|

Onomatopeje w MBWA Leszno

onomatopejeMiejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie organizuje wernisaż wystawy prac Basi Bańdy “Onomatopeje”.

Wystawa zostanie otwarta 9 czerwca 2016 r. o godz.18:00 w Galerii MBWA Leszno przy ul. Leszczyńskich 5. Czynna z kolei będzie do 14.07.2016 r.

Najnowszy projekt Basi Bańdy pt. “Onomatopeje” to cykl malarski zainspirowany książką Mirosława Bańko “Słownik onomatopei czyli wyrazów dźwięko- i rucho-naśladowczych” (Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa 2009). Literackie źródło obrazów przywodzi na myśl ideę ilustracji, jednak prace te nie są ilustracjami do słownika, który jest poważną pracą naukową w istotny sposób wzbogacającą naszą wiedzę o języku polskim. Artystka potraktowała go raczej jak książkę do czytania, źródło informacji, punkt wyjścia do swobodnego tworzenia.

Zbiór akwarel (z ekoliną), w którym Bańda kontynuuje swoje ostatnie poszukiwania malarskie to przegląd jej obsesji, lęków, intuicji i analiz. Okaleczone bądź hybrydalne stworzenia, ciała przerośnięte roślinami, fragmenty, kawałki, zębate paszcze to imaginarium pełne okrucieństwa i bólu. Czyste kolory trochę zaprzeczają przedstawieniom, ale czerwień jest tu przeważnie kolorem krwi, a nie kwiatów a zieleń opowiada o rozkładzie, nie rozkwicie. Natura przeraża i pożera, pojawiające się czasem ludzkie postacie są małe i nieznaczące albo pokawałkowane. Jednocześnie jest w tych obrazach niewinność uwolnionej wyobraźni, radość z nadawania znaczeń i odnajdywanie prawdziwych a ukrytych często sensów a także odczuwalna, fizyczna przyjemność samego aktu malowania, w najbardziej pierwotnym sensie. Artystce udaje się sztuka łączenia w pełni świadomego początku, opartego na tekście i jego analizie, z intuicyjnym przetworzeniem słów/dźwięków w obrazy.

Basia Bańda – studiowała w latach 2001-2006 na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, kierunek- malarstwo. Dyplom w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego w 2006 r. Od 2008 roku pracuje na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego jako asystentka w pracowni malarstwa prof. Ryszarda Woźniaka. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze.

Podobne wpisy