|||

.Nowoczesna apeluje do prezydenta

Adam Szlapka na rynku w Lesznie

Adam Szlapka na rynku w Lesznie.Nowoczesna apeluje do prezydenta Leszna o uwzględnienie w ramach prac na programem wsparcia dla par borykających się z problemem niepłodności finansowania metody zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

Sprawa wsparcia dla par borykających się z problemem niepłodności została w Lesznie poruszona już w czerwcu. Wówczas leszczyńscy radni zdecydowali, że zajmą się nią po wakacjach. Na wrześniowym posiedzeniu Komisja Spraw Społecznych Rady Miejskiej dyskutowała już o sposobach wsparcia dla takich par. Ostateczne stanowisko w tej sprawie zostanie wypracowane przez wszystkich radnych.

W czerwcu tego roku Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o zakończeniu finansowania metody in vitro z budżetu państwa – W czwartek w sejmie odbędzie się głosowanie nad ustawą, która jeszcze bardziej zaostrzy stosowanie tej metody w Polsce, a praktycznie to uniemożliwi. My, jako Nowoczesna uważamy, że niepłodność jest bardzo ważnym problemem, który dotyka wielu par w Polsce. Każda choroba, bo tak możemy nazwać niepłodność, powinna być leczona. In vitro jest to ostateczna metoda leczenia niepłodności i uważamy, że każda para w Polsce powinna mieć możliwość z tej metody skorzystać – mówił poseł Adam Szłapka.

W Bydgoszczy już w lutym .Nowoczesna przystąpiła do tworzenia programu “In vitro w samorządach”. Projekt ten przewiduje dofinansowanie jednej pary kwotą 4500 zł. Program jest o tyle innowacyjny, że przewiduje możliwości adoptowania zarodów przez pary, którym metoda in vitro nie pomaga – Jesteśmy zdania, że w sytuacji, gdy państwo odwraca się plecami do obywateli, to samorządy powinny wspierać tych, którzy nie mogą mieć dzieci w sposób naturalny. Projekt bydgoski będzie procedowany w radzie miasta za dwa miesiące. Z pewnością będzie przyjęty ponieważ uzyskał pełne poparcie  zarówno prezydenta z PO, jak i radnych. Zacznie działać od stycznia. Program został przekazany naszym sympatykom w całej Polsce. Spotkał się on z bardzo dobrym przyjęciem. W tej chwili 20 miast w Polsce prowadzi obywatelskie inicjatywy in vitro. Leszno jest kolejnym na tej liście i bardzo się cieszę, że dołączacie do tego grona. Mam nadzieję, że ponad podziałami partyjnymi, ideologicznymi dobro wszystkich tych, którzy nie mogą mieć dzieci, będzie najważniejsze – mówił Michał Stasiński z Bydgoszczy.

Z kolei Ewa Panowicz z leszczyńskiego oddziału .Nowoczesnej zwraca uwagę, że Komisja Spraw Społecznych nie bierze pod uwagę metody in vitro i skłania się ku stworzeniu Poradni Leczenia Niepłodności – Apelujemy do komisji spraw społecznych, aby wzięła pod uwagę kwestię finansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. Ponieważ nie mamy swojego przedstawiciela w radzie miasta, mamy nadzieję że nasz apel pozwoli komisji zauważyć także inne spojrzenie na sprawy niepłodności. Podczas obrad komisji wiceprezydent mówił o kwocie 100 000 zł. Taką kwotę budżet miasta byłby wstanie udźwignąć. Potrzebne byłby także pieniądze na promocję tego projektu. Byłaby to kwota rzędu 30 000 zł, ale widząc jak pięknieje nasze miasto, sądzimy że taka kwota nie byłaby wielkim wydatkiem dla budżetu miasta.

Podobne wpisy