Leszno nie będzie oficjalnie przyjazne osobom LGBT+

Prezydent Grzegorz Rusiecki nie wprowadzi zarządzenia, które będzie oficjalnie uznawać Leszno za miasto przyjazne osobom LGBT+.


Odwiedź nasze social media:

Na początku czerwca pewien mieszkaniec skierował do prezydenta Grzegorza Rusieckiego petycję w sprawie uchwalenia zarządzenia, które będzie oficjalnie uznawać Leszno za miasto przyjazne osobom LGBT+. Pod koniec czerwca prezydent odpowiedział, uznając petycję za niezasadną, a podjęcie wnioskowanego zarządzenia za zbędne.

W petycji (całość na zdjęciu) czytamy m.in. “Uznanie Leszna za miasto przyjazne osobom LGBT+ przyniesie wymierne korzyści dla wszystkich mieszkańców i wzmocni wizerunek miasta. Przede wszystkim, znacząco wzrośnie poczucie bezpieczeństwa i godności dla mieszkańców LGBT+. Osoby te w Lesznie, podobnie jak w innych miastach, często borykają się z dyskryminacją, hejtem i poczuciem marginalizacji. Oficjalne zarządzenie wysłałoby jasny sygnał, że władze miasta stoją na straży ich praw i godności, co przyczyniłoby się do poprawy ich komfortu życia i samopoczucia. Jednocześnie, wzmocni to wizerunek Leszna jako miasta nowoczesnego i otwartego. W dzisiejszych czasach otwartość na różnorodność jest wyznacznikiem postępu. Uznanie Leszna za miasto przyjazne LGBT+ postawiłoby nas w gronie progresywnych miast europejskich, przyciągając zarówno nowych mieszkańców, jak i inwestorów ceniących sobie te wartości.”

Autor petycji proponował także dodatkowe rozwiązania, m.in powołanie pełnomocnika ds. równości, powstanie punktu kontaktowego dla osób LGBT+, organizowanie szkoleń antydyskryminacyjnych dla urzędników oraz wspareni inicjatyw społecznych na rzecz osób LGBT+.

30 czerwca prezydent Grzegorz Rusiecki udzielił pisemnej odpowiedzi na petycję. uznając ją za niezasadną: “O ile w generaliach dotyczących kwestii LGBT+ możemy się ze sobą zgodzić, o tyle proponowane przez Pana rozwiązanie w postaci przyjęcia zarządzenia formalnie uznającego Leszno za miejsce przyjazne osobom LGBT+ uważam za pomysł niezasadny. Leszno jest miastem, które od stuleci znane jest z tolerancji i otwartości dla innych. Nawet jeśli pobieżnie zerkniemy w podręczniki historii, to zobaczymy, że na przestrzeni wieków współistniały na terenie Leszna różne społeczności, zarówno religijne, jak i kulturowe. A o postawie mieszkańców nigdy nie decydowały władze czy przepisy (uchwały, zarządzenia), a raczej wynikająca właśnie z trudnej historii naturalna i połączona z szacunkiem dla innych otwartość” – czytamy w odpowiedzi (całość na zdjęciu)

Czytaj także:

Powstaje nowa ścieżka i parkingi dla rowerów