Leszno

Leszno to miasto, które ma wiele do zaoferowania turystom w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach.


Odwiedź nasze social media:

Leszno to miasto położone w połowie drogi pomiędzy Poznaniem, a Wrocławiem. Jest największym miastem w południowo – zachodniej Wielkopolsce. Choć miasto liczy niespełna 65 tys. mieszkańców, jest bardzo interesującym punktem na mapie Polski.

Leszno kojarzone jest nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie, przede wszystkim ze sportem – żużlem oraz lotnictwem. Fogo Unia Leszno to najbardziej utytułowany klub żużlowy w Polsce, a w mieście zlokalizowane jest także najdłuższe w Europie trawiaste lotnisko, na którym działa Aeroklub Leszczyński oraz największa szkoła szybownictwa w Polsce. Możesz tu latać na szybowcach, paralotniach, samolotach lub w balonie, a jeśli lubisz bardziej ekstremalne rozrywki, możesz skoczyć ze spadochronem lub polatać w tunelu aerodynamicznym!

Leszno ma jednak do zaoferowania o wiele więcej niż tylko sport. Bardzo ciekawa jest historia Leszna, która znajduje odzwierciedlenie w licznych zabytkach.

Legenda o Lesznie

Każde miasto ma swoją legendę i nie inaczej jest z Lesznem. Legenda o Lesznie sięga samych początków państwa Polskiego. Jak głosi podanie, w okolicach dzisiejszej ulicy Lipowej w Lesznie zatrzymał się orszak przyszłej żony Mieszka I, Dąbrówki.

Podczas postoju orszak zaatakował dziki zwierz – prawdopodobnie tur – i gdyby nie bohaterska postawa słynnego rycerza Filipa Wieniawity, przyszła księżniczka Polski nieuchronnie straciłaby życie. Mieszko w dowód uznania i w ramach podziękowania, podarował Wieniawicie we władanie tutejsze ziemie wraz ze wsią Leszczyną. Od tej wsi Wieniawici przyjęli nazwisko Leszczyńskich. Z czasem Leszczyńscy stali się potężnym rodem magnackim, o którym mówiono: „Kto Leszczyńskich nie zna, ten Polski nie zna”. Z rodu tego pochodził Stanisław Leszczyński – jedyny w historii dwukrotny król Polski. Po uzyskaniu przywileju lokacyjnego Leszno przyjęło za swój herb pół łba żubrzego na złotym polu (herb Leszczyńskich), a na drugiej połowie topór złoty na czerwonym polu.

Krótka historia Leszna

Legendę należy oczywiście traktować z przymrużeniem oka, a jaką historię Leszna znamy ze źródeł? Pierwsza wzmianka źródłowa o Lesznie pochodzi z 1393 roku. Od samego początku Leszno było miastem prywatnym, a przywilej lokacyjny uzyskało w 1547 roku. Złoty okres Leszna przypada na wiek XVI i XVII, kiedy to było prężnym ośrodkiem reformacji, nauki i drukarstwa. Leszno było wówczas ostoją tolerancji. W mieście obok siebie żyli katolicy, luteranie, Bracia Czescy oraz Żydzi. W wyniku drugiego rozbioru Polski Leszno zostało wcielone do Prus, a do Polski wróciło ponownie w 1920 roku, po zwycięskim powstaniu Wielkopolskim. W XVIII wieku miasto trzykrotnie płonęło, w wyniku czego wiele pięknych budynków bezpowrotnie zostało zniszczonych. Od 1975 do 1999 roku Leszno było miastem wojewódzkim, dziś jest miastem na prawach powiatu.

Rynek

Centrum, a zarazem najbardziej rozpoznawalnym miejscem Leszna, jest rynek ze stojącym pośrodku ratuszem. Ratusz przeszedł kilka modernizacji, a obecny kształt nadał mu w 1709 roku wybitny włoski architekt Pompeo Ferrari. Wysoką wieżę z zegarem wieńczy blaszany hełm. Zainstalowano na niej też carillon – składający się z dzwonów instrument, wygrywający melodie podczas pełnych godzin. Rynek otaczają piękne kamienice, a naturalnym przedłużeniem rynku jest deptak na ulicy Słowiańskiej, która prowadzi z rynku do dworca. Z naszego hotelu możesz dostać się na rynek spacerem w dosłownie kilka minut lub wybrać się tylko nieco dłuższą trasą, która prowadzi przez zmodernizowane Aleje Słowackiego, wzdłuż dawnych wałów miejskich, a następnie obok Pałacu Sułkowskich i synagogi.

Inne ciekawe zabytki w Lesznie

Podczas wizyty w Lesznie warto także poszukać śladów dawnego, wielokulturowego Leszna. Znajdziesz je przede wszystkim w leszczyńskich świątyniach.

Najważniejszym z nich jest barokowa bazylika pod wezwaniem Św. Mikołaja, która znajduje się tuż przy rynku. Leszczyńska fara, podobnie jak ratusz, została zaprojektowania także przez Pompeo Ferrariego.

Na placu Metziga znajduje się okazały kościół Świętego Krzyża, pierwotnie ewangelicki. Kościół otoczony jest zabytkowym lapidarium starych nagrobków, z napisami w językach polskim i niemieckim.

Na samym placu rośnie także przepiękny i największy w Lesznie dąb. Bolek, ponieważ tak ma aktualnie na imię, posadzony został 19 kwietnia 1871 roku na cześć zwycięskiej wojny Prus z Francją. Drzewko nazwano wtedy Friedenseiche, a więc „dębem pokoju”.

Imponujący jest także kościół pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela – dawniej zbór Braci Czeskich, przy ulicy Bolesława Chrobrego, wybudowany w latach 1652-1654. Na jednej ze ścian kościoła można znaleźć jeden z najbardziej nietypowych i zapewne najstarszy zegar w mieście, o którym wie naprawdę niewielu mieszkańców – i nie mamy tu na myśli zegara na wieży. A jaki? Przyjedźcie do Leszna i przekonajcie się sami.

Na ulicy Narutowicza z kolei znajduje się zabytkowa synagoga – jedna z nielicznych w Wielkopolsce. Dawne centrum społeczności żydowskiej pełni dziś funkcję galerii sztuki.

Godny uwagi jest także Pałac Sułkowskich, dawnych właścicieli miasta, którzy odkupili je od Leszczyńskich.

Spacerując po leszczyńskiej starówce można podziwiać mieszankę stylów i epok. W leszczyńskich kamienicach odkryjesz elementy renesansu i baroku, znajdziesz u nas także dziewiętnastowieczne domy z czasów pruskich.

Nie tylko zabytki

Leszno to miasto, do którego warto przyjechać – czy to na weekend (również na Majówkę), czy na dłużej. Leszno stwarza wiele możliwości, dlatego to, co będziesz robić podczas twojego pobytu w Lesznie, zależy tylko od tego, jak lubisz spędzać czas. Warto wybrać się na lotnisko, mecze żużlowe, a zimą na lodowisko.