|

Leszczyńskie Prezentacje

p1030914W sobotę w galerii MBWA oraz w Galerii w Ratuszu odbył się wernisaż wystawy “19 Prezentacje – Leszno 2016. Sztuka czy sztuczki”.

Wystawa odbyła się pod honorowym patronatem prezydenta miasta Leszna Łukasza Borowiaka oraz starosty powiatu leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka. Wystawa miała szczególny charakter ze względu na jubileusz 40-lecia utworzenia Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie.

Pierwsze leszczyńskie Prezentacje odbyły się w 1979 roku. Prezentacje to wystawa artystów związanych z terenem województwa leszczyńskiego. Województwa już nie ma, a Prezentacje przetrwały i nieustannie przyciągają. Prezentacje to swoisty Salon – co dwa lata należy zaprezentować swoje prace, zdać relacje z rozwijającej się drogi twórczej. A także skonfrontować się z innymi.

Kolejne lata działalności wystawienniczej galerii MBWA w Lesznie, doprowadziły do utworzenia silnej grupy artystów utożsamiających się z miejscem i tym wydarzeniem. Na przestrzeni lat wielokrotnie podkreślano znaczącą rolę Prezentacji. Kuratorzy i zmieniający się członkowie jury sprawiali, że formuła wydarzenia podlegała stałej modyfikacji. Na wystawie obok klasycznych technik jak malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, fotografia pojawiają się multimedia, instalacje oraz działania artystyczne.

p1030939Tegoroczne Prezentacje stały się po raz kolejny nowym projektem. 19 Prezentacje – Leszno 2016 mają dwie odsłony. Novum jest wystawa laureatów poprzednich edycji – to osoby, które na przestrzeni lat, zdobyły chociaż raz główną oraz przynajmniej raz drugą lub trzecią nagrodę. Są to: Witold Adamczyk, Wojciech Akuszewski, Dagmara Angier-Sroka, Sylwia Erbert-Hoja, Joanna Imielska, Marek Klimaszewski, Jarosław Klupś, Bogdan Winkiel. Wielokrotnie nagradzani tym razem zostaną uhonorowani odrębną wystawą.

Tworząc swoisty Salon Mistrzów, ustępują miejsca innym uczestnikom i nie podlegają ocenie jury. Pozostałe osoby odpowiadając na hasło Sztuka czy sztuczki rywalizowały ze sobą, przede wszystkim o naszą uwagę oraz nagrody przewidziane w konkursie. Artyści biorący udział w części konkursowej to: Tomasz Bzdęga, Ireneusz Daczka, Agnieszka Giera, Jacek Jarczewski, Szymon Kałmuczak, Paulina Kowalczyk, Anna Maria Kramm, Alicja Lewicka- Szczegóła, Jakub Łączny, Daria Milecka, Anita Owsianna, Edyta Piosik, Maciej Piotrowski, Sonia Rammer, Zofia Skrzypczak- Czekajło, Bartłomiej Sroka, Szymon Stemplewski, Magdalena Swacha, Mirosława Winkiel, Eunika Witkowska, Edyta Wypierowska.

– Tytułowym hasłem tegorocznych Prezentacji – Sztuka czy sztuczki nie chcę stawiać pytania o definicję sztuki. Ważniejsze jest skonfrontowanie nas  – odbiorców z własnymi oczekiwaniami i potrzebami powiązanymi z działalnością artystyczną. Czego od niej wymagamy i co nas uwodzi? Chcemy żeby sztuka pozostawała jedynie pięknym znakiem rzeczywistości, a może żeby mówiła nam o ważnych, chociaż trudnych, codziennych sprawach, a może miałaby komentować otaczający świat, a czasami dawać wytchnienie od niego, by innym razem wskazywać próby rozwiązania niemożliwych sytuacji. Czy chcemy żeby sztuka była zawsze poważną wielką Sztuką, czy czasami podziwiamy artystów i artystki za pewne triki, tytułowe sztuczki, które dostarczają nam czystej radości? A może takie przeciwstawianie jest złe. Bowiem czyż zabawne wyklucza ważne? Nie zapominajmy o grze – sztuka bowiem, jak pisał Hans-Georg Gadamer, jest swoistą grą z widzem, grą która zawsze żeby być – potrzebuje nas widzów – jesteśmy koniecznym graczem, który zachęcony przez artystę/artystkę wchodzi w ich świat, by w nim, czy poprzez niego odnieść się do swojego życia – tłumaczy Justyna Ryczek, kurtorka tegorocznej wystawy.

p1030937W jury 19. Prezentacji zasiedli: Dorota Monkiewicz – dyrektorka Muzeum Współczesnego we Wrocławiu, Aurelia Nowak reprezentująca Zonę Sztuki Aktualnej w Szczecinie oraz Wojciech Kozłowski – Dyrektor BWA w Zielonej Górze.

Nagrodę Prezydenta Miasta Leszna w wysokości 5000 zł otrzymała Sonia Rammer za pracę „Kamienie”. Nagrodę Dyrektora Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie w wysokości 2000 zł otrzymał Bartłomiej Sroka za pracę „Kafle”, a Nagrodę Starosty Powiatu Leszczyńskiego w wysokości 1500 zł zdobyła Edyta Wypierowska za pracę “Stil life 1“, „Stil life 2“.

Jury przyznało także nagrodę „Promocja Młodych”w formie wystawy indywidualnej w galerii MBWA w 2017 lub 2018 r. wraz z katalogiem. Otrzymała ją Eunika Witkowska za zestaw prac „Kółko czy krzyżyk”. Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z sobotniego wernisażu.

Podobne wpisy